Emzirme Döneminde Kabızlık İlacı Kullanımı

Emzirme Döneminde Kabızlık İlacı Kullanımı
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.902 kez okundu.

Anne ve bebeği için en az hamilelik kadar önemli bir diğer süreç de emzirme dönemidir. Emzirme döneminde annenin aldığı besinler, anne sütü ve dolayısıyla bebek için oldukça önemlidir. Anne ne ile beslenirse, sütün oluşumuna etki edecektir. Annenin ruh halleri sütünün kesilmesine bile sebep olabilmektedir. Bu sebeple emzirme döneminde beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Annenin aldığı besinler süt aracılığıyla bebeğe geçer ve ilk 6 aylık bebek gelişiminde anne sütü en önemli unsurdur.

Emzirme Döneminde Kabızlık İlacı Kullanımı

Doğum sonrasında, emzirme dönemini kapsayan süreçte annelerde kabızlık rahatsızlığı görülmesi muhtemeldir. Ve anneden bebeğe geçen besinler gibi kabızlık rahatsızlığının da nadir de olsa bebeğe geçme riski bulunur. Fakat bu genellikle anne sütü almayan bebeklerde geçerlidir. Annenin kullandığı ilaçların bebeğe geçip geçmediği çoğu insanca bir merak sorusudur.

Bu sorunun cevabı evettir, annenin emzirme süreci boyunca kullanacağı ilaçların etkisi bebeğe de geçebilir ve onun sağlığını tehdit edebilir. Bu sebeple, doğum sonrası emzirme döneminde annenin kullanacağı ilaçlar konusunda doktoruna danışması gerekir.

Emzirme Döneminde Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

  • Psikolojik etkenler birincil sebep olarak gösterilebilirler. Örneğin, doğum sonrasında dikişlerin patlaması sebebiyle yaşanan korku ve yoğun stres altında olma durumu, kabızlığa sebebiyet verebilir.
  • Karın bölgesindeki kasların çok kasılması ve çalışamaz hale gelmesi de bir sebeptir.
  • Doğum öncesinde, beslenmeye bağlı olarak, bağırsakların çok fazla çalışması ve bunun sonucunda o dönemde fazla dışkılama yapılması.
  • Beslenmede kabızlık yapacak yiyecekler tüketmemeye dikkat edilmemesi.
  • Ayakların üşütülmesinden dolayı baş gösterebilir.
  • Uzun süre bir şey yememek de emzirme döneminde kabızlığın nedenleri arasındadır.
  • Hamilelik sürecinden sonra bağırsak fonksiyonlarında yavaşlama kabızlığı tetikleyebilir.

Emzirme Döneminde Kabızlık Tedavisi

Bu tedavinin en başında kabızlık yapabilecek besinlerden uzak durmak gelir. Psikolojik etkenlerin de kabızlığa yol açabileceği bilindiği üzere annenin emzirme sürecinde stresten, gerilimden uzak durması gereklidir. Beslenme konusunda genellikle yeşil sebzeler ve meyveler yani lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Kimi zaman dışkılama isteğimizi erteleriz. Bu kabızlık rahatsızlığını ilerletmekten başka bir işe yaramayacaktır ve hatta sürekli ertelenen bu istek, bir anda sizi dışkı kaçması gibi zor bir durumla karşı karşıya bırakabilir. Bu sebeple, tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz.

Lohusalık dönemindeki annelerin günlük 4 litreye yakın su tüketmesi gibi bir gereklilik vardır. Bu su tüketimi, kabızlığı da önleyici bir etkiye sahiptir.

Düzenli egzersizler yapmak ve spora gitmek, emzirme döneminde annenin hem dengeli bir şekilde kilo vermesine, hem de vücutta hareketsiz kas kalmamasına yardımcı olacaktır. Bağırsakların çalışma fonksiyonları da daha düzenli hale gelecektir, böylelikle kabızlık ortadan kalkacaktır. Kabızlık tedavisinde ilaç kullanmak ise en son başvurulması gereken tedavi yöntemidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git