Elde Morarma Şişme

Elde Morarma Şişme
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.370 kez okundu.

Vücudumuzda oldukça önemli bir işleve sahip olan eller, dışarıdan gelen darbelere karşı korumasızdır. Vücudumuzun en ucunda bulunması nedeniyle, kolaylıkla bir yere çarpabilir durumdadır. Bunlara ek olarak vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen sorunlar, ellerde de çeşitli sorunlara yol açabilir.

Herhangi bir olumsuz durumda, ilk olarak ellerde morarma ortaya çıkar ve aynı zamanda şişkinlik oluşabilir. Bu durum bazen çok kısa bir süre sonra düzelse de, bazen çok uzun sürebilmektedir. Uzun sürmesi ciddi bir sorun anlamına gelebilmektedir.

Elde Morarma ve Şişme Nedenleri Nelerdir?

  • Dolaşım sisteminde ortaya çıkan aksaklıklar sonucunda, ellerde şişme ve morarma görülebilmektedir. Kan damarları bazen kontrolsüz bir biçimde daralır ve yeterli miktarda oksijen parmak uçlarına ulaşamaz. Oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak parmak uçlarından başlayan ve ele yayılan morarma söz konusu olabilir.
  • Kış aylarında, kişinin soğuk havaya çok uzun süre ile maruz kalması, parmaklarda morarma ile kendini gösterir ve bu durum vücut sıcaklığı normale döndüğünde düzelir. Endişelenecek bir durum söz konusu değildir.
  • El damarlarında kan pıhtılaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıklıkları, hipertansiyonun tedavisi için kullanılan ağır ilaçlar da ellerde hem şişmeye hem de morarmaya neden olabilmektedir.
  • Elin bir yere sertçe çarpılması, elin üstüne bir ağırlık düşmesi ya da parmakların bir yere sıkışması gibi durumlar nedeniyle, geniş çaplı morluklar ve darbeye bağlı şişlikler oluşabilir.
  • Vücutta bazı vitaminlerin (B 12, K, C vitaminleri gibi) eksik olması sonucunda, ellerde morarma ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra kimyasal ürünlerin ele temas etmesi de şişkinliklere yol açabilmektedir. Bu durum daha çok alerjik olarak değerlendirilir. Bunlara ek olarak çinko ve demir eksikliği de ellerde morarma şeklinde kendini belli edebilir.
  • Damarlar ile ilgili problemler ve kanın, ilaçlar vs. nedeniyle oldukça akışkan bir hal alması ya da kılcal damarlar ile ilgili sorunlar da ellerde şişme ve morarmaya neden olan faktörler arasında sayılabilir.

Elde Morarma ve Şişme Tedavisi

Morarma ve şişmeye neden olan etkenlerin tespit edilmesi için detaylı bir kan tahlili ve fiziksel muayene yapılır. Aynı zamanda duruma göre damarların da görüntülenmesi gerekebilir. Morarma parmaklarda çok daha belirgin bir durumda ise kan dolaşımı ile ilgili olasılıkları akla getirmektedir. Kan dolaşımı, sonu hayati risk taşıyan olumsuz durumların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle derhal tıbbi destek almak gerekir. Kan dolaşımının düzelmesine yönelik olarak;

  • Sigara kullanımından kaçınılmalı,
  • Eller için basit egzersiz hareketleri uygulanmalı,
  • Morarma görülen bölgeye soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git