Sırtım Çok Ağrıyor

Sırtım Çok Ağrıyor
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 804 kez okundu.

Sırtta oluşan ağrı, günlük hayatın aksaması ve hareket kabiliyetinin kısıtlanması gibi olumsuz sonuçlar doğurabildiği gibi başka sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle sebeplerinin tespit edilmesi ve kişide ortaya çıkan sırt ağrısına uygun olarak bir tedavi belirlenmesi gerekmektedir.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Sırt ağrısı genel olarak bel bölgesine yakın olan bölgede ortaya çıkmakta ya da tam olarak kürek kemiklerinin ortasında hissedilmektedir. Kısa süreli olarak ortaya çıktığında ciddi bir sorun teşkil etmeyen bu ağrılar, 12 hafta ve daha uzun süre devam ettiğinde kronik sırt ağrısı oluşmuş olması muhtemeldir.
 • Ağrının neden ortaya çıktığının tespiti için detaylı bir tetkik süreci gerekebilmektedir.
 • Sırt ağrısı, kaslarda gerilme ya da deformasyon sonucu ortaya çıkabilir.
 • Omurga bölgesinde yer alan kemiklerde ya da omurilikte meydana gelen yıpranma nedeniyle de sırt ağrısı görülebilmektedir.
 • Sürekli ağır yük kaldıran kişilerde deformasyon ve kaslarda zedelenme nedeniyle sırt ağrısı meydana gelebilmektedir.
 • Kişi, duruş ve oturma pozisyonlarına son derece dikkat etmelidir. Oturma pozisyonunda iken dik durulması, kambur şekilde oturulması sonucu sırtta ağrı oluşabilmektedir.
 • Disklerde kayma, hasar veya bel fıtığı da kronik sırt ağrılarının ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.
 • Kişi ruhsal açıdan kötü durumda ise ya da çok gergin bir durumda ise sırt kasları bu durumdan etkilenebilmektedir.

Sırt Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Sırt ağrısı bir anda ortaya çıkabildiği gibi, yavaş yavaş da kendini belli edebilir. Ağrı bazı kişilerde sadece sırt bölgesinde ortaya çıkarken, bazı kişilerde göğüs ve bel bölgesinde doğru da yayılabilir. Ciddi belirtiler; yürümede güçlük, kalçada uyuşma hissi ve denge kaybıdır. Bu belirtiler meydana gelmiş ise acilen doktora gidilmelidir.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısının mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde durumun kronikleşmesi ya da gittikçe daha fazla kendini hissettirmesi söz konusu olabilmektedir. Sırt ağrısının nedeni tespit edildikten sonra, tedavi seçenekleri değerlendirilmeli ve zaman kaybetmeden uygulanmaya başlanmalıdır.

Doktor tarafından sırt ağrısı tedavisi için birtakım ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanında, fizik tedavi uygulamaları da sırt bölgesinin rahatlatılmasını sağlayan yöntemler arasındadır. Bu seçeneklerin yanında, bazı uygulamalar da yapılabilir. Bunlar sayesinde, sırt ağrısının hafifletilmesi sağlanabilmektedir. Bu uygulamalar şöyle ifade edilebilir:

 • Ele uygulanan omurga tedavisi, sırtta oluşan ağrının hafifletilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
 • Bir fizyoterapist tarafından yapılacak olan masaj uygulaması da oldukça yararlı olabilir. Masaj sayesinde, kaslardaki gerginlik de rahatlatılabilmektedir.
 • Kaslarda ısıtma ve soğutma işlemleri için ısı tedavileri de kullanılabilmektedir.

Eğer bir süredir sırtım ağrıyor şikayetiniz varsa ve bu durum, gündelik yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyorsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git