Bilgi Yeriniz

Dil Kökünde Kabarcıklar

03.05.2018
7.427
Dil Kökünde Kabarcıklar

Tat alma ve konuşma gibi işlevleri bulunan dil, ağız içinde yer alan ve tamamen kaslardan oluşan bir yapıdır. Dilin üst kısmında tat almaya yardımcı olan bazı yapılar bulunur. Bunlar minik noktacıklar halinde yapılardır ve bunlara papilla adı verilir. Papillalar, dilin köküne değin uzanmaktadır. Bazı nedenlerle dil yüzeyinde ve dil kökünde kızarıklıklar ve kabarcıklar oluşabilir. Dil kökünde meydana gelen bu tür oluşumlar, genellikle beslenme sırasında fark edilir ve bu farkındalık acı hissi ile birlikte ortaya çıkar.

Dil kökü ve boğaz arasındaki bağlantının sağlanması kaslar aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu kasların meydana getirdiği yapıya ise tıp dilinde frenulum adı verilmektedir. Dilde pelteklik ve çocuklarda konuşma bozuklukları, genellikle frenulumdaki kısalıktan kaynaklanmaktadır. Bu sorun da dil kökünde kabarcık oluşması biçiminde belirti gösterebilmektedir. Dil üstünde ve dil kökünde oluşan kabarcıkların daha farklı nedenleri de olabilmektedir. Kesin sonuç için tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Dil Kökünde Kabarcık Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

  • Dilin çeşitli biçimlerde zarar görmesi nedeniyle dil yüzeyinde ve dil kökünde kabarcıklar oluşabilmektedir. Söz gelimi, dilin çok sıcak bir içeceğe teması, aşırı soğuk besinlerin doğrudan dille teması gibi durumlarda, dil yüzeyinde tahriş meydana gelir ve bu da dilde kabarcıkların oluşmasına yol açabilir. Bu gibi nedenlerle ortaya çıkan dil kökü kabarcıklarında belirtiler arasında ağrı oluşumu da söz konusudur. Hasarın boyutları çok büyük değilse, kabarcıklar kısa zamanda bir işleme gerek kalmaksızın, kendiliğinden geçecektir.
  • Ağız içinde ortaya çıkan ve önlemi alınmayan rahatsızlıklar, söz gelimi bakteriler ve mantar oluşumu gibi durumlar, dil kökünden boğaza doğru inen bölgede kabarcıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ağız içinde oluşan virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalar, küçük birkaç işlem ise ortadan kaldırılabilir ve dilin eski haline dönmesi sağlanabilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:
  • Ağız içinin temizliğine ve hijyenine azami dikkat gösterilmesi
  • Dişlerin düzenli olarak temizlenmesi ve fırçalanması
  • Gün boyu ellerin her yere temas ettiği ve çok fazla mikrop barındırdığı unutulmaması, ellerin yüz ve ağızla temasının en aza indirilmesi, farkında olmaksızın çeşitli cisimlerin ağza alınmaması
  • Dil kökünde ortaya çıkan kabarcıkların en önemli nedenlerinden bir tanesi de alerjidir. Kişinin bir maddeye, bir besine ya da herhangi bir alerjene karşı duyarlığı söz konusu olduğunda, dil kökünde kabarcık oluşabilmektedir. Alerjen maddenin tespiti, tedavi sürecini bir hayli kısaltmaktadır.

Dil Kökünde Kabarcık Tedavisi

Dil kökünde ortaya çıkan kabarcıkların tedavisi için, öncelikle bu duruma yol açan neden tespit edilmelidir. Hastanın sahip olduğu şikayetler göz önünde tutularak gereken tetkikler bir an önce yapılmalı ve daha sonra da tedaviye başlanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.