Bilgi Yeriniz

Karından Sırta Vuran Ağrı

14.05.2018
3.055
Karından Sırta Vuran Ağrı

Karın ağrısı birçok nedenden dolayı meydana gelebilecek bir durumdur. Bu karın ağrısı şiddetine göre vücudumuzda başka yerlerin ağrımalarına da sebep olabilmektedir. Özellikle sırt bölgesine yayılabilen karın ağrısının birçok nedeni olabilir.

Karından Sırta Vuran Ağrıların Nedenleri Nelerdir?

1-)Sindirim Sistemine Bağlı Problemler

Genelde çok fazla yemek yendiği zaman karşılaşılan bir ağrıdır. Çok şiddetli olduğu zamanlarda kramplara ve sırt ağrılarına kadar sebep olabilmektedir.

2-)Gaz Sıkışması

Gaz sıkışması çoğunluk ile üşütmeye bağlıdır. Eğer hassas bir bünyeniz var ise bu tür bir ağrı ile sık sık karşılaşabilirsiniz. Yine karın krampları ile birlikte sırta kadar vurabilen bir ağrıdır. Bazen o kadar şiddetli olabilir ki, kişi kalp krizi geçirdiğini bile düşünebilir. Fakat hastanelere bu şekilde giden çoğu hastaların aslında ya sindirim ile ilgili ya da gaz sıkışması sorunu olduğu ortaya çıkmaktadır.

3-)Regl

Kadınların her ay yumurtalarının yenilenmesidir regl. Çoğu kadın bu dönemlerde şiddetli karın ağrılarına maruz kalmaktadır. Hatta bu öyle bir ağrı olabiliyor ki, ağrı kesici iğneler ile kendine gelebiliyorlar. Bu ağrının bu kadar şiddetli olmasının sebeplerinin altında yine üşütmek de yatıyor diyebiliriz. Genelde bu tarz ağrıları maalesef ağrı kesici ile önlemek pek de mümkün değildir.

Kişi, regl olmadan önce sırtta ağrılar oluşabildiği gibi regl esnasında da yaşadığı şiddetli karın ağrısı yine sırtına vurabilmektedir.

4-)Enfeksiyona Bağlı Ağrılar

Enfeksiyona bağlı ağrılar umumi lavabo kullanımı, cinsel ilişki ya da yazın denize girmek ile meydana gelebilecek bir durumdur. Bu ağrılarda çoğu zaman sırta kadar yayılabilmektedir. Böyle şiddetli ağrılarda muhakkak doktor gözetiminde ilaç tedavisi uygulanır.

5-)Mide Rahatsızlıkları

Ülser ya da gastrit hastalarında da sıklıkla karın ağrısı görülmektedir. Bu sebeplerden oluşan karın ağrıları da  sırta bölgesine vurabilir. Eğer düzenli kullanılan bir ilacınız var ise muhakkak almalısınız.

Karından Sırta Vuran Ağrıların Tedavisi

  • Önce ağrının nedenini bilmek gerekiyor. Eğer gaz sıkışması olduğunu düşünüyorsanız, sıcak tedavi uygulayabilirsiniz. Ya da ayaklarınıza çorap giyinip bir battaniyenin altına girmek de sizi rahatlatacaktır.
  • Eğer çok yemekten sonra böyle bir ağrı ile karşılaşmışsanız biraz uzanıp uyumaya çalışmak sizi rahatlatacaktır. Bundan öncesinde ağrı kesici alabilirsiniz.
  • Eğer regl ye bağlı olarak bu ağrıyı yaşıyorsanız çok fazla şiddetlenmeden ağrı kesici almanızı önerebiliriz. Ağrının sebebi kanın dışarı çıkamaması olduğu için uzmanlar bu durumda hareket etmeyi öneriyorlar. Ağrı kesicinizi aldıktan sonra ağrınız çok daha şiddetli olmadan kısa bir yürüyüşe çıkmanız sizi rahatlatabilir.
  • Nedenini bilmediğiniz çok şiddetli bir ağrı çekiyorsanız, muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.