Bilgi Yeriniz

Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

27.04.2018
4.590
Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

Protein bakımından son derece zengin olan yeşil mercimek, baklagiller arasında önemli bir yere sahiptir. Et ürünlerinin tüketiminden kaçınan vejetaryen bireyler, yeşil mercimeği sıklıkla tüketmektedir. Her çeşit yemekte; çorbalarda, pilavda, salatalarda sıklıkla tercih edilen yeşil mercimek, haşlanarak kullanılmaktadır.

Yeşil Mercimeğin Kullanım Alanları

Haşlanma süresi, besin değerlerinin kaybolmaması açısından, kullanılacak alana göre ayarlanmalıdır. Ayrıca olması gerekenden çok daha fazla haşlamak, yeşil mercimeğin lezzetinin de kaybolmasına yol açacaktır.

Çorbada Yeşil Mercimek Kullanımı

Yeşil mercimek, çorbaya eklenecek ise ilk olarak kara suyu çıkarılmalıdır. Bu işlem haşlama esnasında yapılmaktadır. Bunun için çorbaya eklenecek miktarda yeşil mercimek bir tencereye alınır ve bu tencereye mercimeklerin üzerini geçecek kadar su eklenir. Yeşil mercimek bu tencerede 15 – 20 dakika kadar haşlanır. Aradaki beş dakikalık opsiyon, mercimeğin cinsinden kaynaklanmaktadır. Haşlama işlemi bittikten sonra çorbanın diğer malzemeleri de eklenir ve tüm malzemelerle birlikte yeşil mercimek de 5 – 10 dakika kadar daha pişirilir.

Yeşil mercimeklerin normal çelik tencerede pişirilmesi ile düdüklü tencerede haşlanması arasında zaman farkı bulunmaktadır. Eğer yeşil mercimek düdüklüde haşlanacaksa çok daha kısa sürede haşlama işlemi tamamlanacaktır. Bunun için maksimum 15 dakika haşlama işlemi yapılmalıdır. Haşlama sonrasında mercimek haşlanan suyun kullanılmaması gerekir. Eklenen bu su, hem siyah renkli olur hem de çorbanın tadında farklılıklara yol açabilir. Bu nedenle çorba için yeniden tencereye su alınmalı, mercimekler süzgeçle çorba tenceresine eklenmelidir.

Yeşil Mercimekli Salata

Mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış olan salataların içine de yeşil mercimek eklenebilir. Üstelik bu durum salatanın oldukça lezzetli olmasını sağlarken, vücuda protein alımını da kolaylaştırır. Bunun için kullanılacak olan yeşil mercimeklerin çok fazla haşlanmaması gerekmektedir. Aksi halde mercimekler dağılabilir ve salatanın içinde bulamaç haline gelebilir. Olabildiğince diri kalması için haşlama işlemi en fazla 10 dakika sürmelidir. Salataya tüm malzemeler eklendikten sonra haşlanmış olan yeşil mercimekler de süzgeçle alınarak eklenir ve daha sonra salataya her zaman olduğu gibi zeytinyağı, isteğe göre limon ve tuz eklenir, afiyetle yenir.

Bulgur Pilavında Yeşil Mercimek

Oldukça sağlıklı olan bulgur pilavı, sofraların vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır. Özellikle de sebzeli bulgur pilavı, son derece lezzetli bir seçenek olarak tüketilmektedir. Yeşil mercimek bulgur pilavına da eklenebilir. Yeşil mercimek, hem sade hem de sebzeli bulgur pilavında kullanılabilir. Bunun için şu adımların izlenmesi gerekir.

  • İlk olarak yeşil mercimekler bir tencerede 15 – 20 dakika kadar haşlanır, ardından soğumaya bırakılır.
  • Hazırlanan bulgur pilavının içine bulgurla birlikte haşlanmış olan yeşil mercimekler de eklenir. Pilav yaklaşık 20 dakika daha pişirilir ve dinlenmeye bırakılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.