Bilgi Yeriniz

Dar Gelen Kumaş Pantolon Nasıl Açılır?

02.05.2018
5.158
Dar Gelen Kumaş Pantolon Nasıl Açılır?

Her mevsim rahatlıkla kullanıma uygun olan kumaş pantolonlar, klasik giyimde de spor giyimde de tercih edilen bir kıyafet türüdür. Ancak kişinin kilo alması, pantolonun makinede yüksek ısıda yıkandığı için çekmesi gibi nedenlerle, bir sonraki kullanımda kumaş pantolonun dar gelmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak bu durumun da çözümü vardır, bazı yöntemler kullanılarak dar gelen kumaş pantolon kullanılabilir derecede genişletilebilmektedir.

Dar Gelen Kumaş Pantolonun Kemerinin Genişletilmesi

  • Kumaş pantolonun bel bölgesinde, iç kısımda bir genişletme payı mevcut ise işlem oldukça kolaydır. Bu pay kullanılarak kumaş pantolonun bel bölgesi 2 bedene kadar genişletilebilir. Bunun için ilk olarak pantolonun bel bölgesindeki dikişleri sökülmeli ve bu işlem kemer deliklerine kadar devam ettirilmelidir.
  • Sökülen kısım ise tam ortada yer alan kemerin altına denk gelen bölümde yapılmalıdır.
  • Bandın sökülmesinden sonra, pantolonun bel ve gövde bölgesi arasında kalan astar kapatma dikişi de ortalama bir karış kadar sökülmelidir. Daha sonra kumaş içten dışa doğru çevrilmelidir.
  • Bu sayede pantolonun iç tarafında boydan boya bir genişletme alanı oluşturulmuş olacaktır. Daha sonra kumaşın bu bölümü yukarıdan aşağı doğru tek hat halinde dikilmelidir. Dikiş işlemi bittikten sonra daha önceki dikiş dikkatlice sökülmelidir.
  • Dikiş ve sökme işlemi tamamlandıktan sonra ütü ile eski dikişlerin izleri düzeltilmeli, astar kısmından oluşturulan yeni dikişin ise üzerinden ütü ile geçilmelidir.
  • Son olarak ilk aşamada sökülen bel bant bölgesi yerine dikilmelidir. Tamamlandığında pantolon kullanıma hazır hale gelecektir.

Genişletme Payı Olmadığında Genişletme

Genişletilmesi gereken kumaş pantolonun iç kısmında genişletme payı bulunmuyorsa farklı yöntemler denenebilir.

  • Pantolonun astarı varsa yahut cepler kullanılmıyor ve cep içlerindeki kumaşla pantolonun dış kısmı aynı renkse, bu cep içi parçalar aktif olarak genişletme işleminde kullanılabilir.
  • İlk olarak pantolonun arka kısmı, kemer bölgesindeki dikiş tam ortadan makasla kesilir. Yalnızca kemer bölgesi kesilmeli, kesik çok derin olmamalıdır. Ardından astar ya da cep bölgesi kumaşı 3 parmak kalınlığında kesilmeli ve kesilen bölüme bu parça düzgün bir biçimde dikilmelidir. İşlem bittiğinde, pantolon bir beden daha geniş bir hale gelecektir.

Yukarıda bahsi geçen her iki yöntemin de kullanılamaması durumunda, daha farklı bir teknik de denenebilir. Bu işlem için ihtiyacınız olan, 5 ila 7 cm uzunluğunda kalın bantlardır. Pantolonun rengine uygun olarak seçilen bant, pantolon düğmesinin olduğu tarafa değil, diğer tarafa içten dikilir. Daha sonra bandın diğer ucuna bir ilik açılarak, pantolon düğmesi bu ilikten geçirilir. Üzerine bu bölgeyi kapatacak uzun bir kıyafet tercih edildiğinde, günü kurtaracak bir işlem de tamamlanmış olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.