Boya Fırçası Nasıl Yumuşatılır?

Boya Fırçası Nasıl Yumuşatılır?
27 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.205 kez okundu.

Boya, hayatımızın her alanına girmiş durumdadır. Boyama için ise genel olarak farklı ebatlarda fırçalar kullanılır. Hem iç hem de dış mekanlarda su bazlı ya da yağlı birçok boya türü, mekanların renklendirilmesinde kullanılmaktadır. Fırça ile boya uygulaması yapılırken, fırçanın kullanımı ve fırçaya alınan boyanın miktarı gibi birçok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde boyama güzel görünmez ve zeminde boya fazla kalabilir. Bu da boyanın eşit renk dağılımına olanak tanımaz.

Boyama işlemleri sırasında kullanılan boya fırçasının bir sonraki boyamada ve daha sonraki boyamalarda da kullanılabilmesi için bu fırçaların temizlenmesi büyük önem arz etmektedir. Boya artığı kalan, üzerinde boya kuruyan fırçalar sertleşir ve bir sonraki kullanımda boyama işleminde kullanılamaz hale gelir. Bazı boya türlerinde fırça üzerinde kalan boyanın yumuşatılması ve fırçanın yeniden kullanımı mümkün olabilmektedir. Ancak fırçanın temizliği, boya malzemesinin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda farklı boya türlerine göre fırça temizleme yöntemlerine yer verilmiştir.

Yağlı Boya Fırçasının Temizliği

Yağlı boya, kurudukça sertleşen ve kalıcı hale gelen bir boya türüdür. Bu nedenle uygulama sonrasında fırça temizlenmez ise boya fırçanın kıllarını da sertleştirip bütün haline getirir. Temizliği unutulan fırçalardaki boyanın yumuşatılabilmesi için tiner kullanımı yeterli olacaktır.

Bunun için fırça bir kaba kılları kabın içinde kalacak biçimde yerleştirilir ve üzerine kıllar içinde kalacak şekilde tiner boşaltılır. Tinerin sentetik ya da selülozik tiner olması bu aşamada çok önemli değildir. Fırça kapta bu şekilde 4 – 5 saat boyunca bekletilir. Bekleme süresi sonunda kullanılmayan bir beze fırçanın kılları sürülür ve boya kalıntıları temizlenir. Eğer halen fırçada yağlı boya kalıntıları mevcut ise tinerde bekletme işlemine bir süre daha devam edilmelidir. Tinerli fırçanın arındırılması için ise bulaşık deterjanı eklenmiş bir miktar suda fırçanın yıkanması yeterli olacaktır.

Su Bazlı Boya Fırçalarının Yumuşatılması

Su bazlı boyalar kullanılırken uygulama için kullanılan fırçaların temizliği yağlı boya fırçalarının temizliğine nazaran oldukça kolaydır.

  • Fırçanın sığabileceği ideal büyüklükte bir kap seçilir.
  • Bu kapta bir miktar sirke kaynatılır ve fırça sirkeye konarak birkaç saat sirkede bekletilir.
  • Bekleme süresi sonunda fırça üzerindeki boya kalıntıları yumuşayacaktır.
  • Yumuşamış haldeki boya kalıntıları suyun altında iyice temizlendikten sonra fırça yenide kullanıma hazırdır.

Fırça Temizliğinde Püf Noktalar

  • Fırçanın daha sonra yeniden kullanımı için boyama işleminden hemen sonra fırçanın iyice temizlenmesi ve boyadan arındırılması çok önemlidir. Bu durum aynı zamanda kişiye zaman kazandırır. Bir sonraki kullanımda fırça hazır olarak eline gelir.
  • Boya fırça üzerinde kurumuş ise temizlik sırasında fırçadaki bütün boya kalıntılarının temizlendiğinden emin olmak gerekir. Aksi halde yeni boyama işleminde eski boya, yeni boyaya karışıp renkte farklılıklara yol açabilir. Ayrıca boyama işlemi de boya kalıntıları nedeniyle arzu edilen pürüzsüzlükte olmayabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git