Bilgi Yeriniz

Karadut Lekesi Nasıl Çıkar?

06.07.2018
2.654
Karadut Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz ayları demek kavun, kiraz, karpuz, karadut gibi yaz meyveleri de demektir. Bu meyvelerin çoğunlukla hepsini herkes sever.

Bu meyveleri tüketirken dikkatsizlikler sonucu lekeler oluşabilir. Karadut lekesi de diğerlerine göre daha zorlu olandır. İçeriğimizin ilerleyen kısımlarında karadut lekesi ile nasıl başa çıkılacağını göreceksiniz.

Karadut hem koyu renkli bir meyve olduğundan hem de çabuk lekelere sebep olduğundan dikkatli tüketilmelidir. İşte oluşan dikkatsizlikleri önlemenin yöntemleri…

Karadut Lekesini Kıyafetlerden Çıkarmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kıyafetlerinizde karadut lekesi oluştuğunda direkt kıyafetinizi suya tutup durulamalısınız. Kıyafetinizi iyice yıkadıktan sonra eğer leke hala çıkmamış ise sirkeli su uygulaması da yapabilirsiniz. Spreyin içerisine biraz sirke ve su ilave ettikten sonra lekeye uygulayabilirsiniz. Biraz ovaladıktan sonra kıyafetinizin tamamını da isteğe bağlı olarak sirkeli suya yatırabilirsiniz.

Kıyafetlerinizden karadur lekesini çıkartmanın bir diğer yolu da karadut yaprağını kullanmaktır. Karadut yapraklarını bir rondodan geçirerek, bir leğen içerisine biraz su ve karadut yapraklarını ilave edin.

Ardından bir gece boyunca kıyafetlerini bu suda beklettiğinizde ertesi gün lekelerin çıkacağını göreceksiniz. Bu işlemi yalnızca kıyafetlerinizde değil, elinizde oluşan lekelerde ya da yüzünüzün herhangi bir bölümüne karadut yaprağını uygulayarak da kullanabilirsiniz. Karadut yaprağının, karadut boyasını çıkarıcı özelliği vardır.

Karadut Lekesini Halıdan Çıkarmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Halıda oluşan karadut lekelerini çıkarmak için ise ihtiyacınız olan sirke ve tuzdur. Fakat öncelikle halının lekeli olan bölgesi nemlendirilmelidir. Ardından karadut lekesinin üzerine biraz sirke ve çok az da tuz ilave edilmelidir. Halı fırçası ya da bir bez ile ovalayarak lekeden kolayca kurtulabilirsiniz. Aspirin kullanarak da karadut lekesinin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Halıların temiz ve lekesiz olması çok önemlidir. Herhangi bir leke oluşumu ev sahibinin moralini bozabilir. Bu gibi durumlarda hemen müdahale etmek oldukça önemlidir.

Karadut Lekesi Tabaklardan Nasıl Çıkar?

Meyve tabaklarında oluşan karadut lekesi için bulaşık deterjanı yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda hemen çamaşır suyuna başvurulmamalıdır. Çünkü çamaşır suyu farklı zararlı etkilere sebep olabilir. Bu nedenle tabakları sirkeli suda bekleterek ve kaynatarak lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Karadut lekesi, ilk bakışta zorlu gibi gözükse de hemen müdahale edildiğinde ve lekelere karşı hangi yöntemlerin uygulanması gerektiği bilindiğinde zorlu bir leke olmaktan çıkar. Fakat çok bekletilen karadut lekeleri için ise kesin olarak çıkarma yöntemi şudur demek zordur.

Hangi leke oluşursa oluşsun, eğer çabuk müdahale edilirse lekenin izinin kalamaması daha yüksek ihtimaldir. Bu nedenle leke ne olursa olsun bekletilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.