Polo Yaka Tişört Nasıl Ütülenir?

Polo Yaka Tişört Nasıl Ütülenir?
29 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.241 kez okundu.

Polo yaka tişört ütülürken dikkat edilmesi gereken bir sıralama vardır. Yakasız tişört gibi ütülenmesi tekrar kırışmasına sebep olabileceği için kısım kısım ütülemek daha yararlı olmaktadır.

Polo yaka tişört, yakalı olmasından dolayı gömlekle kıyaslanmaktadır. Fakat kumaş farkından dolayı polo yakaların ütülenmesi oldukça basittir.

Polo Yaka Tişört Nasıl Ütülenmelidir?

  1. Kol kısımlarını ütüleyin. Kırışması en güç kısımlardan biri olduğu için ütülemeniz daha kolay ve kısa sürecektir. Tek yapmanız gereken tişörtü yan tutup, kol kısmının altından yakaya doğru ütülemeniz gerekmektedir.
  2. Yakayı ütüleyin. Sırt kısmına doğru yatırdığınız tişörtün yakasını açın. Önce iç kısımdan, sonrasında ise kıvırdığınız yakayı dışından ve kıvrıldığı çizgiden itibaren tekrar ütülemeniz gerekmektedir. Böylece yakanızı kıvırdığınızda daha muntazam bir şekilde duracaktır.
  3. Gövdeyi Ütüleyin. Gövde kısmı en kolay kısımdır. Yatırdığınız tişörtü önce iç kısmından silmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise önce arka ve sonra ön kısmını omuzları da kapsayacak şekilde, aşağıdan yukarıya doğru rahatlıkla ütüleyebilirsiniz.

Polo Yaka Tişört Nasıl Katlanmalıdır?

Polo yaka tişörtünüzün ütüsünü bittikten sonra doğru bir şekilde katlamadığınızda tekrar kırışacaktır. Bu yüzden katlama işlemi de oldukça önemlidir. Burada yapmanız gereken aslında mağazada gördüğünüz katlama şekli ile aynı. Ön kısmı alta gelecek şekilde yatırdığınız tişörtün kollarından önce birini ve sonra da diğerini içeri doğru katlayın. İçeri doğru katladığınız tişörtün alt kısmını da yine aynı şekilde katlayın.

En son ön kısmını da kaldırıp, yakası yüzünüze denk gelecek şekilde, tişörtün alt kısmının üzerine doğru katladığınızda, tişörtün ütüsünü de korumuş olacaksınız. Aynı zamanda daha derli toplu görünmesini sağlayacaksınız.

Ütü Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Ütünüzün özelliğine göre içine belli bir miktar su koymayı unutmamalısınız. Ütünüz susuz da çalışabilmektedir fakat hem kırışıklıkları tam anlamıyla yok etmeyecektir hem de bu şekilde kullanım ütünüze zarar vermektedir.
  • Isınan ütünüzün düşmeyeceği ve eşyanıza, kablolarınıza ya da size zarar vermeyeceği bir şekilde yerleştirin. Böylece doğabilecek bir kazaya karşı önleminizi almış olacaksınız.
  • Ütüleme işlemi yapacağınız kumaşa göre ısıyı ayarlayın. Örneğin pamuklu ve sentetik kıyafetler farklı sıcaklık ayarında ütülenmektedir. Aynı ayarda ütülüyorsanız da kumaşınızın hassaslığına göre ütüyü uzun süre kıyafetinizin üzerinde tutmaktan kaçınınız.
  • Ütü yaptığınız zeminde burada oldukça önemlidir. Ütü işlemi için ütü masası kullanmanız her zaman daha sağlıklıdır. Fakat ütü masası kullanamadığınız durumlarda, ütüleyeceğiniz eşyanızın altına bir çarşaf serebilirsiniz. Böylelikte ütü yaptığınız zemine zarar vermemiş olacağınız gibi kıyafetiniz de daha düzgün bir şekilde ütülenmiş olacaktır.
  • Kıyafetlerinizin yapısına göre ütü yaparken kısım kısım ütülemeye dikkat edin. Belli bir sıra ile ütülemediğiniz zaman eksik bir ütüleme işleme yapabilirsiniz.
  • Ütü yaparken uyguladığınız hareketler de önemlidir. Köşeleri açıkta bırakan dairesel bir hareket ile ütüme değil, ön, yan, arka, yan şeklinde dik bir şekilde ütüleme yapabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git