Sararmış Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Sararmış Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3.626 kez okundu.

Günümüzde en fazla temas ettiğimiz ve vaktimizin büyük çoğunluğunu alan akıllı telefonlar; kullanım esnasında düşme, çarpma ya da darbe alma riskine karşı, genellikle telefon kılıfı ile birlikte kullanılmaktadır. Kullanılan kılıflar ise oldukça pratik ve hafif olması bakımından, pek çok kişi tarafından silikon malzemeden tercih edilmektedir. Ancak kullanılan silikon kılıflarda, zaman içinde sararma ve leke tutma sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Her ne kadar telefon kılıfının hijyenine özen gösterilse de bu leke ve sararmalar, kirli bir görünüme neden olmaktadır. Elbette eskiyen kılıf yerine yeni bir kılıf almak da tercih edilebilir ancak hali hazırda kullanılmakta olan kılıfı temizlemek de uygun bir seçenek olabilir.

Telefon Kılıfı Temizleme Yöntemleri

  • Sararan ve leke tutan silikon telefon kılıfı temizliğinde, yağ giderici ve temizleyici özelliğe sahip olan, sıklıkla mutfakta çaydanlık ve tencere temizliğinde kullanılan beyaz renkli kimyasallar tercih edilebilir. Temizleme işlemi esnasında bulaşık süngeri ya da yumuşak kıllı bir fırça tercih edilebilir. Malzeme kılıfa sürülüp fırçalandıktan sonra bir süre bekletilmeli ve iyice durulanmalıdır. Temizlik kesinlikle kılıf telefonda takılı iken yapılmamalıdır, aksi halde şarj girişine ya da kulaklık girişine temizlik ürünleri kaçabilir.
  • Silikon kılıf temizliğinde kullanılan en yaygın malzemelerden bir tanesi de diş macunudur. Plastik ve kauçuk tabanlı beyaz ayakkabıların alt kenar temizliği için de beyazlatıcı ve temizleyici bir etkiye sahip olan diş macunu, bir diş fırçası ile kılıfa uygulanabilir. Diş macunu kılıfın sararan tüm bölgelerine uygulandıktan sonra durulanmalıdır.
  • Ojelerin çıkarılmasında oldukça etkili olan aseton, kılıf temizliği için de uygun bir ürün olabilir. Aseton yumuşak bir bez ya da pamuk yardımı ile uygulanmalıdır. Aksi halde silikon kılıfın yüzeyinde çizikler oluşabilir ve bu çiziklere zamanla kirler dolarak kötü bir görüntüye neden olabilir.

Diğer Yöntemler

Mutfakta ve temizlikte kullanılan sirke, kılıf temizliğinde de işe yarar bir malzemedir. Üzüm ya da elma sirkesi fark etmeksizin, bir kaba bir miktar sirke boşaltılır ve ardından silikon telefon kılıfı bu kabın içine konur. Bir gece bekletildiği takdirde sirkedeki asidik yapı, sararma ve lekelenmelerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Saf alkol de temizlik için kullanılabilir. Saf alkol, eczanelerden satın alınabilir. Bir pamuk ya da yumuşak yapıda bir bez yardımı ile silikon kılıf üzerine sürülen saf alkol, lekelerin ve sararan bölgelerin kısa bir süre içinde çözünmesini sağlayacaktır. Kullanılan telefon kılıfının temizliği düzenli aralıklarla yapıldığında, sararma sorunu çok fazla ortaya çıkmayacaktır. Ancak hijyen açısından, yılı dolan kılıfların yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git