Bamya Derin Dondurucuya Çiğ Konur Mu?

Bamya Derin Dondurucuya Çiğ Konur Mu?
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 3.139 kez okundu.

Bamyanın talibi çok yoktur. Her sebzeyi olduğu gibi bamyayı da, mevsiminde tüketmek gerekir. Fakat seven insanlar da sadece mevsiminde tüketmek yerine, istedikleri her zaman yemek isteyebilir. Bu nedenle derin dondurucuda nasıl saklanılması gerektiğinin bilinmesi gerekir.

Bamyayı derin dondurucuda çiğ saklayabilirsiniz. Taze fasulye ve bamyayı çiğ olarak muhafaza eden hanımlar, tatlarında herhangi bir bozulma olmadığını söylüyor. Bamyaları derin dondurucuya koymadan önce mutlaka güzelce yıkamalısınız. Daha sonra ister üst kısmını temizlemeden, ister temizleyip poşetlere aktararak çiğ olarak saklayabilirsiniz. Fakat diğer sebzelerde olduğu gibi bamyalarınız için de şoklama yöntemi en uygun yöntem olacaktır.

Bamya Derin Dondurucuya Çiğ Nasıl Konulur?

Öncelikle çiğ muhafaza edilmesini, ardından şoklama yöntemini ayrıntılı olarak ele alalım.

1.Adım: Bamyalar Yıkanır

Derin dondurucuda muhafaza etmek için aldığınız bamyaları güzelce yıkamalısınız. Tamamen temiz olduklarında kurumaları için bir süzgecin içerisine alabilirsiniz.

2.Adım: Temizlenir

Bu adım tamamen isteğe bağlıdır. Fakat elbette bamyaları temizleyip dondurucuda muhafaza ederseniz, çıkarttıktan sonra yemek yapma sürecinde hem daha kolay olacak hem de zaman kazandıracaktır. Bamyalar kuruduktan sonra üst kısımları çok derin olmamak üzere temizlenir.

3.Adım: Poşetlenir

Temizlenen bamyaları, vakumlu poşetlere aktararak istediğiniz zamanda çıkarmak üzere derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Bamya Şoklama Yöntemi İle Derin Dondurucuda Nasıl Muhafaza Edilir?

  • Hangi yöntem olursa olsun, ilk olarak mutlaka bamyalar yıkanmalıdır. Eğer böyle de temizlenmeyeceğini düşünüyorsanız, çok az temizlik sirkesi ilave ettiğiniz bir kap içerisine su da ilave ederek bamyaları bu suda bekletebilirsiniz. Daha sonra bir süzgece aktararak, suların süzülmesini sağlayınız.
  • Diğer adım ise bamyaların çöplerinin temizlenmesidir. Suları süzülen bamyaların, üst kısımlarındaki çöpleri temizleyiniz. Şoklama yönteminde mutlaka çöplerini temizlemenizde fayda var. Buraya kadar olan işlemler, diğer birçok sebzede de aynıdır. Sebze ve meyvelerin derin dondurucuda saklanması için en temel adımlar bunlardır.
  • Şoklama işlemi, hem besin değerlerinin değişmemesini sağlar; hem de diğer yöntemlere göre daha sağlıklı olan bir yöntemdir. Meyve ya da sebzelerde herhangi bir bozulma, tat da değişiklik, şoklama yöntemi ile görülmez. Diğer saklama yöntemlerine nazaran daha çok canlı kalabilir. Bu nedenle sık tercih edilir.
  • Şoklama adımında yapılacak olanlar ise gayet basit. Bu adımda, temizlenen bamyalar sıcak su içerisine atılır. Bamyalarda yapışkanlık söz konusu olabileceğinden bamyanın içerisine bir miktar limon suyu da ilave edebilirsiniz. Bamyaların rengi değişene kadar sıcak suyun içerisinde bekletmelisiniz. Daha sonra bu bamyaları, buzlu su ile buluşturmalısınız. Buzlu suyun içerisinde çok az beklettikten sonra tekrar süzüp, poşetlere aktararak da saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git