Evdeki Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Evdeki Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.341 kez okundu.

Genellikle kış aylarında penceleri de açamadığımız için yaptığımız yemeklerin kokusu evin içine, apartmana kadar yayılmaktadır. Aslında her yemek pişirmemizde bu durum ile karşılaşırız fakat havalar güzelken evi havalandırmamız daha kolay olduğu için kokuya da daha çabuk müdahale etmiş oluruz.

Çoğu zaman soğanlı olan yemeklerin kokusu tüm eve kolayca yayılır. Bu kokuyu hafifletebilmek için ise yemek pişirmeye başlamadan önce müdahale edebileceğiniz gibi yemeği pişirdikten sonra da birkaç uygulama ile kokuyu yok edebilirsiniz.

Evdeki Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Yemek Kokusunu Önceden Engellemek İçin Yapılabilecekler

1-)Aspiratörü Çalıştırın

Yemek yapmaya başlamadan hemen önce aspiratörü çalıştırırsanız kokununu yayılmasını engelleyebilirsiniz. Aspiratör çalıştırıldığı andan itibaren kokuyu dışarı atacaktır.

2-)Türk Kahvesi Koyun

Mutfağa birkaç  fincan olmak üzere kuru Türk kahvesi koyarsanız, kahvenin koku emici özelliğinden dolayı yemek kokusunun yoğunluğunu alacaktır, aynı şekilde etrafın kahve kokmasını sağlayacaktır.

3-)Karbonat Koyun

Karbonat da kahve ile aynı işleve sahiptir diyebiliriz. Özellikle yemek pişen tencerenin yakınlarına karbonat yerleştirmeniz de kokunun yayılmasını engelleyecektir.

4-)Mum Yakın

Yemeğe başlamadan hemen önce yakacağınız mumu yemek yapmayı bitirdikten sonra da birkaç dakika daha yakmanız gerekmektedir. Böylece kötü kokunun oluşmasını en başta engellemiş olacaksınız.

Yemek Kokusunu Engellemek İçin Yapılabilecekler

Özellikle kızartma, sarımsaklı, soğanlı ve balık pişirilirken etrafa koku yayılayacağı gibi bu gıdaların kokusu beklediğinde daha kötü bir kokuya dönüşebilmektedir. Bu yüzden pişirme işleminden sonra birkaç yöntem ile kokuyu yok etmek gerekmektedir.

1-)Evi Havalandırın

Eğer kış ayıysa bile en azından mutfak pencerenizi bir süre açık bırakmanız, kokunun evin her yerine kadar yayılmasını önleyecektir.

2-)Sirke Ve Limon İle Mutfağınızı Silin

Yemek kokularını yok etmek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise limon ve sirkedir. Bu ikisinin karıştırarak hazırlamış olduğunuz su ile mutfağınızı silmeniz, kokunun engellenmesinde büyük oranda size yardımcı olacaktır. Özellikle balık kızartıldıktan sonra yayılan kokuyu bastırmak da birebir çözümdür.

3-)Tarçın Kaynatın

Tarçın, baskın bir kokuya sahip olduğu için mutfağınızda ya da evinizdeki birçok koku için kullanabilirsiniz. Burada ilk yapılması gereken işlem tarçının kokusunun yayılmasını sağlamaktadır. Burada da devreye tarçını kaynatmak giriyor.

Dilerseniz şeker de kullanarak yapabileceğiniz bu yöntemde, tarçın ve şekeri kaynatmanız gerekmektedir. Aynı şekilde tavada da kızartarak tarçının kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece tarçının baskın kokusu, evdeki kötü kokunun önüne geçecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git