Bilgi Yeriniz

Pizza Dondurucuda Nasıl Saklanır?

15.05.2018
4.623
Pizza Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Hem çocukların hem de yetişkinlerin beğenerek tükettiği bir seçenek olan pizza, hem hazır olarak hem de ev yapımı olarak temin edilebilir. Ev yapımı pizzalar çok daha lezzetli olsa da, bunların muhafaza edilmesi daha zahmetli olmakta ve kısa bir süre içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Hazır olarak satın alınan pizzaların ise derin dondurucuda uzunca bir süre muhafaza edilmesi mümkündür. Ancak pişmiş ve çiğ pizzanın derin dondurucuda saklanma şekli farklıdır.

Dondurucuda Pizza Saklama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Pişmiş Pizzanın Saklanması

Pişmiş durumdaki pizzanın derin dondurucuya konmasının gereği yoktur. Bu pizzanın buzdolabı
rafında ortalama 4 derecede saklanması yeterlidir. Ancak mutlaka bir saklama kabına konmalıdır, aksi halde üzerindeki malzemeler kuruyabilir ve sertleşebilir. Pişmiş pizza birkaç gün içinde mutlaka tüketilmelidir.

2-)Çiğ Pizzanın Saklanması

  • Çiğ pizza, buzdolabı rafında saklanmamalıdır. Aksi halde hazırlama aşamasında kullanılan malzemelerin suyu, pizza hamurunun ıslanmasına yol açabilir. Bu nedenle çiğ olarak satın alınmış olan pizza için en uygun saklama yeri derin dondurucu veya buzluk olabilir.
  • Buzluğa konacak olan çiğ pizzanın, mutlaka çok iyi şekilde paketlenmiş olması gerekmektedir. Birden fazla pizza saklanacaksa, birbirleri ile teması engellenmelidir, aksi halde malzemeler üst üste gelerek birbirine yapışabilir. Derin dondurucunun ısısı – 18 derece pizza için idealdir.
  • Pizzaların dilimlenerek derin dondurucuya konması da kullanım kolaylığı sağlayan bir seçenektir. Çünkü her defasında pizzanın tamamen buzluktan çıkarılması, pizzanın çözülmesi ve yeniden dondurulması son derece sağlıksızdır. Bu nedenle dilimler halinde buzdolabı poşetlerine konularak saklanan pizzalar arzu edildiği kadar parçalar halinde çıkarılıp tüketime uygundur.
  • Derin dondurucuya konan çiğ pizza, uygun koşul ve ısıda saklandığında, 1 yıla kadar iç rahatlığı ile tüketilebilir.

Dondurucuda Pizza Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ev pizzası ya da hazır olarak satın alınan pizzaların tamamının bir son tüketim tarihi bulunduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle derin dondurucuya da konsa pizza son tüketim tarihinden önce tüketilmelidir.
  • Pizzalar derin dondurucuda saklanırken buzdolabı poşetine ya da uygun büyüklükte kutulara konabilir ancak kutu kullanımı pizzanın yapı ve şeklinin bozulmaması için çok daha uygun bir seçenek olacaktır.
  • Pizzada kullanılan malzemeler arasında et, sucuk, tavuk ya da salam gibi şarküteri ürünleri bulunmakta ise çok fazla bekletilmeden pizzanın tüketilmesi gerekmektedir.
  • Pizza dondurulduktan bir süre sonra tüketilmek üzere çıkarıldığında mutlaka mikrodalga fırında ya da normal set fırında ısıtılmalıdır. Buzu çözülen pizza yeniden dondurulmamalı ve bir defa buzu çözülen pizza mutlaka tüketilmelidir. Çünkü pizza üzerinde bakteri oluşumu son derece hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.