Bilgi Yeriniz

Yanmış Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

28.11.2018
2.411
Yanmış Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Yanmış çaydanlık nasıl parlatılır çaydanlığın yanması durumunda sık sık sorulan sorulardan birisidir. Çaydanlığın ocakta fazla kalması sonucunda yanma gerçekleşebilir. Çaydanlığın alt tabanının ve çevresinin yandığı durumlarda çaydanlığın tabanında beyaz bir yüzey oluşur ve su ısıtma esnasında bu beyaz kalıntılar parçalanarak suyun içine karışabilir.

Yanmış çaydanlık bir yandan sağlık için zararlı iken bir yandan da oldukça kötü bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Yanmış çaydanlıkta yapılan çayların tadı eskisi gibi olmayacağından dolayı hem sağlık için hem de daha lezzetli bir çay yapabilmek için yeni bir çaydanlık almak yerine ise çaydanlığı parlatmak etkili bir yöntem olacaktır. Çaydanlığın yanma sırasında yalnızca içi değil, dış kısmı da zarar göreceği parlatma işlemini dışına da uygulamanız mümkündür.

Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Çaydanlık parlatmanın birçok farklı yolu vardır. Bu yöntemleri isterseniz evde kullanarak ücretsiz bir biçimde yepyeni bir çaydanlığa kavuşabilir isterseniz ise çaydanlık parlatan bir yere vererek ücret karşılığında çaydanlığını çok daha yeni bir hale getirebilirsiniz.

Çaydanlık parlatmanın birçok faklı yöntemi bulunur. Bu yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Karbonat Yöntemi

Çaydanlığı parlatmak için kullanılan yöntemlerden birisi karbonat yöntemidir. Bu yöntemi uygulamak için bir miktar karbonat olması yeterli olacaktır. Yöntemi uygulamak için karbonatı öncelikle su ile ıslatın daha sonra ise ıslanmış karbonatı çaydanlığın yanık olan kısımlarına sürün. Bir süre bekledikten sonra bulaşık teli ile çaydanlığı iyice temizleyin. Kısa bir süre bekledikten sonra çaydanlığınızı sıcak su ile temizleyebilirsiniz. Çaydanlığın çok yanması durumunda yeterli temiz sağlanması için bu yöntemi birden fazla kere kullanabilirsiniz.

2-)Limon Tuzu Yöntemi

Çaydanlığı parlatmak için uygulayacağınız yöntemlerden bir diğeri ise limon tuzu yöntemidir. Bunun için bir miktar limon tuzunu çaydanlığın içine atın ve üzerine de bir miktar su ekleyin. Çaydanlığı bu şekilde bir süre kaynatın ve sonrasında bol su ile durulayın. Bu işlem çaydanlığın iç kısmının kararması durumunda oldukça yetkili bir yöntem olarak tercih edilebilmektedir.

3-)Yağ Çözücü Yöntemi

Yanmış bir çaydanlığı iyice temizlemek için yağ çözücü kullanımı da etkili olan yöntemlerden birisidir. Marketlerde satılan iyi marka bir yağ çözücü ile çaydanlıklarınızın hem iç kısmını hem de dış yüzeyini temizleyebilirsiniz. Kullanım için bir miktar yağ çözücü kullanımı yeterli olacaktır. Yağ çözücünün göz ile temas etmemesine mutlaka dikkat edilmelidir.

4-)Kimyasal Parlatıcı Yöntemi

Yanmış bir çaydanlığı temizlemek için kimyasal parlatıcı kullanım yapmak da etkili bir yöntem olacaktır. Bunun için piyasada satılan birçok farklı marka olsa da en iyi marka parlatıcıyı kullanmak gereklidir. Kimyasal parlatıcı özellikle çaydanlıkta bulunan su lekelerine iyi gelen bir üründür. Bu yöntemi kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ise kimyasal parlatıcı ile temizledikten sonra çaydanlık mutlaka bol su ile yıkanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.