Bilgi Yeriniz

Kararmış Demlik Nasıl Temizlenir?

29.04.2018
3.078
Kararmış Demlik Nasıl Temizlenir?

Uzun süre boyunca kullanılan çaydanlık ve demlikler, zaman içinde hem parlaklığını hem de rengini kaybedebilmektedir. Bu durumlarda çaydanlığın bazı yöntemler kullanılarak temizlenmesi, çaydanlığın eski haline döndürülebilmesi bakımından önemlidir. Ancak çaydanlığın malzemesi bu aşamada oldukça önemlidir. Çelikten yapılmış olan çaydanlıklar kimyasal içeren temizlik ürünlerine karşı dayanıklılık gösterirken, emaye ya da alüminyum çaydanlıklarda aşınma söz konusu olabilmektedir.

Çelik Çaydanlığın Temizliği

Kimyasal temizlik ürünleri ya da doğal yöntemler, çelik çaydanlık ve demliklerin temizliğinde kullanılabilmektedir. Aşağıda bu yöntemler ve uygulama şekilleri sıralanmıştır:

  • Sirke ve karbonat, çelik demliklerin temizliğinde en iyi sonuç veren doğal yöntemlerin başında gelir. Çaydanlık yanmış ya da aşırı derecede kararmış ise bir tencereye bir miktar su, bir miktar karbonat ve sirke eklenir, kaynatılır. Ardından demlik bu karışımın içine konulur. Bir süre bu karışımın içinde bekleyen demlik, karışım suyuyla ovalanarak temizlenir. Hafif bir kararma söz konusu ise karbonat ve sirke bulaşık süngerinin üzerine dökülür ve çaydanlıktaki kararma gidene kadar ovalanır, ardından çaydanlık durulanır. Bu yöntem sağlık açısından zararsız olduğu için demliğin iç kısmındaki kararmalar için de uygulanabilir.
  • Demliğin iç kısmındaki kararmalarda kullanılabilecek bir başka yöntem de limon tuzu kullanımıdır. Bunun için demliğin içine bir miktar limon tuzu atılır ve demlik suyla doldurulur. Daha sonra ocakta 15 dakika kadar kaynatılır ve soğuduktan sonra temiz bir bezle ovalanır. Daha sonra durulanır.
  • Demliğin içinin ve dışının temizlenmesi, aynı zamanda da parlatılması için kullanılan bir başka yöntem de kaya tuzu ve sirke karışımıdır. Bir bardak sirkenin içine bir tatlı kaşığı kaya tuzu atılır ve karıştırılarak tuzun erimesi sağlanır. Bu karışımla çaydanlığın ovulması sonucunda hem kararma giderilir hem de demlik ilk günlü parlaklığına yeniden kavuşur.

Metal Demliğin Parlatılması

Yanan ya da kararan demliğin iç kısmının parlatılması için kimyasal ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kimyasallar, çeliğin içine işler ve her kullanımda hem çayın tadını bozar hem de sağlığı riske atar. Bu nedenle en uygunu, demliklerin iç kısmında da doğal yöntemler kullanmaktır.

Tıpkı dış kısmında kullanılan yöntemler gibi iç kısmı da aynı yöntemler kullanılarak temizlenebilmekte ve parlatılabilmektedir. Bunun için çaydanlık suyla doldurulur, içine bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat atılır. Karışıma yarım çay bardağı da sirke eklenir ve demlik ocakta kaynatılır. Daha sonra yumuşak bir sünger ya da bezle hafifçe ovalanır. Bu işlem sonrasında demliğin iç kısmı pırıl pırıl parlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.