Bilgi Yeriniz

Sigara Yanık İzleri Nasıl Geçer?

09.05.2018
4.312
Sigara Yanık İzleri Nasıl Geçer?

Ciltte Sigara Yanığı ve Tedavisi

Sigara yanıkları, sigara içen ya da içmeyen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Sigara yanığının tedavisi de normal yanık tedavisi ile aynıdır. Genelde kişinin dalgınlığı esnasında sigarayı düşürmesi ile meydana gelir. Sigara da diğer sıcak maddelerin deriye değmesi gibi derinin direkt olarak tahriş olmasına hatta yanmasına kadar sebep olmaktadır. Bu yanık, sigaranın değme şekline hatta sigaranın külünün miktarına göre değişmektedir. Sigara yanıkları küçük olmasına rağmen diğer birçok yanığa göre daha çok acıtabilir.

Yanığın şiddetli olması ve deri altına geçmesi durumunda, tedavi yöntemleri bazen yeterince etkili olamamakta ve deri üzerinde kalıcı izler oluşabilmektedir.

Sigara genellikle vücudun belirgin ve sürekli gözüken yerlerine değmesi sonucu yanık oluşturduysa, çoğu zaman leke bırakmadan geçmesi zordur. Sigara yanığının leke bırakmadan geçmesi ve kısa sürede iyileşmesi için yapılabilecek yöntemleri sıralamak gerekir ise;

1-)Soğuk Su

Su toplamadan önce yapılacak olan işlem direkt olarak yanan bölge soğuk suyun altına tutmak olmalıdır. Bu sayede hem acıyı hafifletmiş, hem su toplamasını engellemiş, hem de yanığı temizlemiş olursunuz. Yanan bölgeyi yaklaşık olarak 2-3 dakika soğuk suyun altında tutmanız gerekmektedir.

2-)Nemlendirici

Yanıkların en çok acımasının sebeplerinden bir tanesi yanığın oluştuğu bölgedeki derinin yapısının bozulmasına bağlı olarak, bu bölgede meydana gelen nemsizliktir. Öncelikle yapmanız gereken bu bölgeyi temizledikten sonra nemlendirmek olmalıdır. Eğer evinizde yanık kremi bulunuyorsa, bu yanık kremlerinin kullanılması daha da faydalı olabilir. Yanık kremi kullanmak aynı zamanda sonrasında oluşabilecek iz kalma riskinin de önüne geçmiş olur. Kullanılacak krem hususunda bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Kullanacağınız kremi, uzmanın söylediği süre boyunca düzgün bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Bu tedavi yöntemleri çok derin yanıklar harici yöntemlerdir. Eğer yanığınız çok ciddi boyutta değil ise evinizde tedavi için bu yöntemleri doğru bir şekilde uyguladığınızda daha sonrasında iz konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Eşyalarınızda Meydana Gelen Sigara Yanıkları

  • Eşyalarınızda meydana gelen yanıklar konusunda maalesef yapılacak çok da bir şey yoktur. Sigaranın değdiği yer eğer ahşap ise ve çok derin değilse zımparalayabilirsiniz.
  • Halılarınız için de yine zımpara yöntemini kullanabilirsiniz. Eğer çok derin bir yanık değil ve halınızın iplikleri uzun ise kararmış bölgeyi uçlarından keserseniz bu halınızın güzel gözükmesini sağlayabilir.
  • Yanık olan bölge koltukta ise ve bir delik söz konusuysa, koltuğunuzun gözükmeyen bir kısmından bir parça alıp yanığın olduğu bölgeye dikebilirsiniz. Böylece gözüken kısımda her hangi çirkin bir görüntü olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.