Bilgi Yeriniz

Mango Nasıl Seçilir?

07.05.2018
2.386
Mango Nasıl Seçilir?

Asya coğrafyasında yetişen ve oldukça lezzetli bir meyve olan mango, ülkemizde de manavlarda satışa sunulmaktadır. Ancak bu meyve olgunlaşmış olarak tüketildiği için nasıl seçilmesi gerektiği hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir.

Mango Seçiminde Püf Noktalar

Sağlık açısından oldukça faydalı ve tadı da son derece güzel olan mangoyu seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir:

  • Mango seçerken, olgunlaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede en leziz haliyle tüketme olanağı ortaya çıkacaktır. Olgun bir mangonun boyu yaklaşık olarak 10 santimetredir. Bu boyuttan küçük olan ya da 10 santimetreyi aşan mangonun tüketilmesi tavsiye edilmez.
  • Olgunlaşmış bir mango, ortalama 300 gram ağırlığa sahiptir. En az 200 gram olan mango satın alınabilir.
  • Renk tonu da mangonun olgunluğu ile ilgili ipuçları vermektedir. Buna göre olgunlaşmış olan bir mango, ağırlıklı olarak sarı ve yeşil tonlarına sahip olmalıdır. Tamamen yeşil olan mango, henüz olgunlaşmamıştır ve lezzet de kazanmamıştır. Aynı şekilde kokusu da olgunluk durumunu ele veren bir başka detaydır.
  • Mangonun çok sert veya çok yumuşak bir yapıda olmaması gerekir. Tam orta kıvamda bulunan, boy ve ağırlığı da uygun olan mango iç rahatlığı ile satın alınabilir.

Mango Nasıl Saklanır?

  • Tüketilmesi kadar saklanması da önemli olan mangonun uzun müddet tüketime hazır halde kalması için kullanılan bazı teknikler vardır. Bunlardan ilki buzdolabında muhafaza etme yöntemidir. Mango çok olgun ise buzdolabında saklama süresi de kısa olacaktır. Uzun süre sonra tüketilecek olan mangolar, buzdolabında henüz tam olgunlaşmadan alınıp saklanabilir.
  • Buzdolabında saklama yönteminde, mango üzerinde hiçbir işlem uygulanmamalı, doğrama, kesilme, kabuğunu soyma gibi eylemlerden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda yıkanarak dolaba konması da çürüme ya da bozulma hızını artıracaktır.
  • Tropikal bir meyve olduğu için hassas saklama koşullarına sahip bir meyve olan mango, aksi durumda hemen çürüyecek ve bozulacaktır. Uygun koşullar sağlandığı takdirde, mutfakta sebzelikte dahi 4 – 5 gün boyunca muhafaza edilebilir. Tropikal bir meyve olan mangonun oda sıcaklığında saklanabilmesi için sıcaklık en az 8 derece, en fazla 13 derece olmalıdır.
  • Saklama koşulları arasında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da mangonun muhafaza edildiği bölgedeki nem oranıdır. Çok kuru ortamlarda pörsüme olasılığı yükselen mango, normal şartlarda, %90 – %95 nem aralığına sahip olan bir odada saklanabilir. Nem dengesinin bozulması halinde mango da bozulacağı için bu dengenin sürekli olarak kontrol edilmesi de oldukça önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.