Bilgi Yeriniz

Evde Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?

17.07.2018
1.367
Evde Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?

Shaggy halının temizliği diğer halı türlerine göre daha zordur. Halının iplerinin zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Halının yapısının bozulmaması için temizlenmesine daha çok özen gösterilmelidir.

Kullanımı oldukça yaygın olan bu halı çeşidi ise düzgün temizlenmediğinde tozu ve kiri çok hapsettiği için sağlık açısından bir tehdit unsuru oluşturabilir. Shaggy halıların temizliği mümkün olduğunca uzatılmamalıdır.

Uzun ve kabarık tüylere sahip bu halılar oldukça yumuşaktır. Yumuşak dokusu nedeniyle çocuk olan evlerde sıklıkla görülmektedir. Shaggy halılar düzenli temizlenmezse tüyleri sebebi ile temizliği işkence halini alır. Bu nedenle sık sık temizlenmelidir. Halılar zaten yaşam alanlarımızda en çok kirlenen eşyalardan biri olmasının yanı sıra shaggy halılar tüylerinden dolayı kirleri çok çabuk hapseder. Kirler diplere tamamen ulaştığında ise temizlemek çok zor olur.

Evinizde eğer halı temizleyici yok ise halılarınızı temizletmek için herhangi bir yere götürmek istemiyor iseniz kendi başınıza da shaggy halınızın temizliğini sağlayabilirsiniz. İşte shaggy halınızı temizlemek için yapmanız gerekenler…

Evde Shaggy Halı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

  • Öncelikle halınızı balkonda ya da bahçeye çıkarınız ve bir sopa yardımıyla silkelemeye başlayınız. Böylece halınızdaki tozların ve kirlerin çıktığını göreceksiniz. Bütün gücünüzle silkeleyin ki diplere yerleşmiş olan tüm kirler açığa çıksın. Daha sonra halınızı bol güneş gören ve uygun gördüğünüz bir alana sererek bekletiniz.
  • Shaggy halınızı güneşte beklettikten sonra sopa ile silkelemenin dışında normal silkeleyerek kirlerin tamamen çıkmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra bir fırça yardımıyla halınızın üzerinden geçmenizde de fayda var. Bu işlem sonrasında gırgır yardımıyla halının üzerinden geçerek, halının fırçaladıktan sonra çıkan kirlerini toplayabilirsiniz.
  • Shaggy halınızın temizliğini günlük elektrik süpürgesi ile yaparak da büyük ölçüde temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Elektrik süpürgesinin başlığını yuvarlak ayarlayıp, gücünü en yüksek dereceye ayarladıktan sonra kirlerin yerleşmesine fırsat bırakmadan temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Eğer halınızı sabunla ovmayı düşünüyorsanız halınızın nemli kalmamasına özen göstermelisiniz. Zira tüyler ve ipler zarar görebilir.
  • Temizlik yöntemlerinden en etkili olanlarından bir diğeri ise karbonat kullanımıdır. Halınızın üzerine gece her yere eşit olacak şekilde karbonat döküp, gece boyunca bekletiniz. Ertesi gün elektrik süpürgesi ile süpürülen shaggy halınız, birçok bakteriden arınmış olacaktır.
  • Çamaşır makinesi içerisine sığabilecek büyüklükteki shaggy halılarınızı sakın makinede yıkmaya kalkmayınız. Halınız ciddi miktarda zarar görebilir. Tüylerin yıpranmasını ve görüntünün bozulmasına neden olabilir.
  • Bir diğer temizleme yöntemi olarak mop kullanılabilir. Mop kullanımı yaygın olmasa da shaggy halınızın tozlarının alınmasını sağlayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.