Bilgi Yeriniz

Kaz Tüyü Yelek Nasıl Yıkanır?

23.06.2018
2.876
Kaz Tüyü Yelek Nasıl Yıkanır?

Hem sıcak tutması hem de oldukça şık bir görünüm elde edilmesine yardımcı olması bakımından sıklıkla tercih edilen kaz tüyü yelek ya da ceketlerin kullanımı, özellikle son yıllarda çok daha yaygın bir hale gelmiştir. Özellikle de mevsim geçişlerinde farklı kombinler için tamamlayıcı olarak kullanılan kaz tüyü yelekler, hem günlük hem de özel kullanım için oldukça uygundur.

Kaz tüyünden yapılmış olan yelekler, sık kullanım sonucunda lekelenebilir ya da kirlenebilir. Bu yeleklerin temizlenmesi esnasında ise bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yeleğin yapısı bozulabilir ve yelek kullanım dışı kalabilir.

Kaz Tüyü Yelek Nasıl Yıkanır?

1-)Tüylerin Temizlenmesi

Kaz tüyü yeleklerde uzun vadeli kullanım sonucunda, tüylerin dökülmesi ya da kumaşın dikişlerinden bu tüylerin çıkması söz konusu olabilmektedir. Dikişlerden çıkan tüylerin çekilmesi, aynı noktadan daha fazla tüyün çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle çıkmış durumdaki tüy bir miktar daha çekilerek makas yardımı ile kesilmelidir. Tüylerin temizlenmesinden sonra kaz tüyü yeleğin genel temizliğine başlanabilir.

2-)Kullanım Talimatları

Hassas bir giysi olan kaz tüyü yeleklerin temizliğine başlanmadan önce, kullanım talimatlarının dikkatlice okunması gerekir. Bu sayede yeleğin kullanım ömrü uzayacak ve deformasyonlar da engellenebilecektir. Farklı markalara ait olan kaz tüyü yeleklerde, farklı yıkama özellikleri olabilmektedir. Eğer yelekte herhangi bir kullanım ve yıkama önerisi bulunmuyor ise aşağıda verilen yöntemler rahatlıkla uygulanabilir.

3-)Yıkama İşlemi

Kaz tüyü yelekler, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak çok uzun programlar yeleğin deforme olmasına yol açabileceği için yıkama işlemi mutlaka kısa programda yapılmalıdır. Aksi halde tüylerde sönüklük ve birbirine yapışma sorunu ortaya çıkacaktır.

Yıkama işlemi sırasında, kullanılan su çok sıcak bir derecede olmamalıdır. En uygun su sıcaklığı, lekeli kaz tüyü yelekler için 30 ila 40 derecedir. Aynı şekilde soğuk su da yıkama işlemi için kullanılabilir.

4-)Kurutma İşlemi

  • Kaz tüyü yeleklerin kurutulması için kurutma makineleri kullanılabilir. Ancak yelek kurutma makinesine tek başına atılmamalıdır. Yanına sıcaktan çok fazla etkilenmeyecek bir plastik ürün konması, yeleğin bozulmadan kurumasını sağlayacaktır.
  • Aynı zamanda plastik malzeme yelek tüylerinin kabarık bir hal almasına da yardımcı olacaktır. Kurutma makinesinin sıcaklığı olabildiğince düşük bir seviyeye ayarlanmış olmalıdır.
  • Kurutma makinesi mevcut değil ise kaz tüyü yelek, yıkama işlemi sonrasında bir havlu üzerine düzgünce serilmeli, ardından hava alan bir yerde kurumaya bırakılmalıdır. Tüylerin yapışmaması için kuruma sırasında belli aralıklarla tüylerin hareket ettirilmesi de sağlanmalıdır.
  • Kaz tüyü yeleklerin yıkanması ve kurutulması işlemleri kuru temizlemecide de zarar verilmeden gerçekleştirilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.