Bilgi Yeriniz

Ayıklanmış Balık Nasıl Saklanır?

03.07.2018
3.557
Ayıklanmış Balık Nasıl Saklanır?

Ayıklanmış balığı saklamak, balıkların saklama süresinde ve yönteminde bir değişikliğe sebep olmamaktadır. Normalde temizlenmemiş olarak aldığınız balığı da aynı koşullarda saklayabilirsiniz. Fakat balıklar hassas gıda oldukları için saklanma koşullarına karşı da yine oldukça dikkatli ve hassas olmak gerekmektedir.

Her ne kadar çok iyi koşullarda muhafaza edilmiş dahi olsa, balıkları uzun süre saklamak bozulmasına sebep olabilmektedir.

Ayıklanmış Balık Nasıl Saklanmalıdır?

1-)Buzdolabı Poşeti İle Saklama

 • Ayıkladığınız balığın suyunun süzülmesini sağladıktan sonra buzdolabı poşetinde yerleştirebilirsiniz. Fakat balıklarınızı yerleştirirken poşetin kesinlikle hava almadığına emin olmalısınız.
 • Buzdolabı poşetine koymuş olduğunuz balıkları, kısa süre içinde tüketecekseniz, direkt olarak buzdolabına koyabilirsiniz fakat birkaç gün bekletecekseniz, buzdolabınızın derin dondurucu kısmına yerleştirmelisiniz.

2-)Tuzlama İşlemi ile Saklama

Balıklarınızı 4-5 gün kadar bir sürede saklamak istiyorsanız tuzlama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemde etkili bir sonuç için muhakkak kaya tuzu kullanmalısınız.

 • Ayıklanmış balıklarınızı kaya tuzu ile bir kabın içerisinde iyice ovuyorsunuz.
 • Tuzlanmış balığınızı yine hava almayacak şekilde saklamanız gerektiğinden, alüminyum folyo ile iyice sarmanız gerekmektedir.
 • Balığınızın hava almadığından emin olduktan sonra yine buzdolabınızın derin dondurucu kısmında balıklarınızı muhafaza edebilirsiniz.

Balık Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Öncelikle almış olduğunuz balığın tazeliğinden emin olmanız gerekmektedir. Eğer balık bayat ise istediğiniz kadar iyi koşullarda muhafaza edin veya çabuk tüketin, balığınız lezzetli olmayacağı gibi gıda zehirlenmelerine de yol açabilmektedir.
 • Balık uzun süre muhafaza edilebilen bir gıda değildir. O yüzden saklamış olduğunuz balığı maksimum 2 gün içinde, tuzlayarak saklamış olduğunuz balığı ise maksimum 5 gün içinde tüketmeniz gerekmektedir.

Balığın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Alacağınız balığı hala canlı iken alırsanız, bayat olup olmadığı konusunda kafanıza soru işaretleri olmayacaktır. Aynı şekilde sürekli balık tüketiyorsanız, mümkün olduğunca balığı aynı yerden almaya önem göstermelisiniz. Sürekli alışveriş yaptığınız bir balıkçı bu konuda sizi daha da rahatlatacaktır.

 • Taze balıklar daha parlak ve gözleri daha canlıdır. Eğer balığın derisinde parlaklık yoksa muhtemelen bayatlamaya başlamış olabilir, almayınız.
 • Taze balık kokmamaktadır. Elinize alıp kokladığınızda balıktan çok ince bir deniz kokusu geliyorsa, buradan bayat olduğunu düşünmeniz yanlış olacaktır. Bayat balık daha rahatsız edici kokacağından bu iki kokuyu ayırt edebilirsiniz.
 • Balığı elinize aldığınızda, tuttuğunuz yerlerde içe çökmeler meydana geliyorsa kesinlikle almamalısınız. Bu da balığın taze olmadığını göstermektedir.
 • Bir diğer alternatif olarak ise, bu her balık için geçerli değildir fakat bazı balıkların solungaçları vardır. Eğer bu solungaçlar kırmızı ise yine buradan taze olduğunu düşünebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.