Bilgi Yeriniz

Tutkal Lekesi Mobilyadan Nasıl Çıkar?

31.05.2018
3.143
Tutkal Lekesi Mobilyadan Nasıl Çıkar?

Oturma odasında, mutfakta, salonda, ofiste kısacası yaşam alanlarının hepsinde çıkarılması zor lekeler bulunur. Fakat bu lekeler arasında bazıları temizlenme konusunda oldukça inatçıdır. Yapıştırıcı lekeleri de inatçı ve zor lekeler kategorisinde yer alır. Bu gibi lekeler mobilyalara çok kolay bir şekilde buluşabilir.

Özellikle tutkal gibi kuvvetli yapıştırıcıların oluşturduğu lekeleri mobilyalardan arındırmak bir hayli zor gibi gözükür. Lakin doğru yöntemi uygulayarak, başınıza bela olmadan bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Birkaç farklı yöntem mevcuttur.

Tutkal Lekesini Mobilyadan Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Sirkeli Bez

Burada tek püf nokta mobilyanın türüne göre hareket etmektir. Eğer tutkalın bulaştığı mobilya, kumaş mobilyaysa öncelikle eğer ulaşılabiliyorsa kumaşın arka yüzüne ulaşılmalıdır. Ardından o bölgeye emici özelliği yüksek olan ve desensiz beyaz bir bez koyulur. Bu bez daha sonra sirkeli bezin emilmesini sağlayacaktır.

Elması sirkesi gibi renksiz bir sirke ile başka bir bez ıslatılır. Eğer elma sirkesi yoksa temizlik sirkesi de kullanabilirsiniz. Ardından sirke ile ıslattığınız bu bez ile mobilyada tutkal lekesi olan bölge silinir. Eğer tutkal tamamen çıkmaz ise bu işlemi birkaç kere tekrarlayabilirsiniz. Lekenin hepsi çıktıktan sonra sadece su ile ıslattığınız bir bezi, temizlediğiniz bölgeden sirke çıkıncaya kadar siliniz.

2-)Aseton ve Bez

Öncelikle bu yöntemi uygulamak istiyorsanız, kumaş bir mobilya üzerinde bir tarafa aseton sürüp kumaşa zarar geliyor mu diye test etmelisiniz. Aksi halde asetonun kimyasal yapısı kumaş gibi farklı yüzeylerin yapısında bozulmalara neden olabilir. Herhangi gözle görülür bir tepkime ortada yoksa, temiz bir bezin(pamuklu olması daha iyi olur) üzerine tutkal lekesinin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak aseton dökünüz. Ardından tutkal lekeli bölgeyi asetonlu bez ile silmeye başlayınız. Sildikçe lekenin geçtiğini göreceksiniz.

3-)Amonyak ve Su

Bu yöntemde izlenmesi gereken ilk adım ise lekenin bir bıçak yardımı ile kazınmasıdır. Fakat bu işlemi uygularken, herhangi bir kaza yaşanmaması için bıçağın keskin olmayan tarafı ile yapmaya dikkat ediniz. Eğer bıçak ile yapamam derseniz de plastik kart aynı işlevi görecektir. Leke kazındıktan sonra ise yarım bardak suya 2 çay kaşığı amonyak ilave ederek bir karışım hazırlanır.

Ardından tutkalın yumuşamasını sağlayacak sıcaklıkta bir su ile tutkal yumuşatılır. Son olarak lekeli bölge hazırlanılan amonyaklı karışım ile silinir. Çok kısa sürede zarfında etkili bir sonuç gözleyeceksiniz.

Bütün bu işlemler uygulandıktan sonra tutkal lekesinin izi kalabilir. Bu izden kurtulmak için yarım su bardağına yarım limon sıkılır. Pamuklu veya herhangi bir bezi bu su ile ıslatınız. İz kalan bölgeyi de bu bezle iyice siliniz. Hiçbir lekenin ve izin kalmadığını göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.