Kızartma Teli Nasıl Temizlenir?

Kızartma Teli Nasıl Temizlenir?
23 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.088 kez okundu.

Kızartma, birçok yemekte uygulanan yaygın bir pişirme yöntemi olmanın yanı sıra kahvaltılar için de vazgeçilmez besinlerden bir tanesidir. Kızartma her ne kadar kolay ve kısa süren bir işlem olsa da, kızartma işlemi sonrasında geride kalan manzara can sıkıcı olabilmektedir. Çok yağlı kızartmalar sıcağın da etkisiyle kızartma teline, tavaya ya da kızartma tenceresine kızartma yağının iyice yerleşmesine neden olmaktadır. Bu malzemelerin temizlenmesi oldukça zaman alan ve uğraş gerektiren işlemler olabilmektedir.

Bu malzemelerden özellikle kızartma telinin temizlenmesi bir hayli zor olabilmektedir. Bu işlem için bazı yöntemler kullanılabilir ve bu sayede temizlik işlemi artık bir dert olmaktan çıkabilir. Kızartma temlinin kolaylıkla temizlenebilmesi için doğal malzemelerle uygulanabilecek yöntemlere aşağıda yer verilmektedir.

Kızartma Teli Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Limonla Ovma Yöntemi

Bilindiği gibi limon en doğal temizleme seçeneklerinden bir tanesidir. İçerisinde yer alan asidik yapısı ile zorlu kirlerin temizlenmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde yağlı malzemelerin temizliği için de sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. Kullanımı ise şu şekildedir:

  • İlk olarak limon ortadan ikiye yatay olarak bölünür.
  • İki parçanın da iç kısmına bir miktar tuz eklenir.
  • Kızartma teli üzeri tuzlanmış yarın limon ile iyice ovalanır.
  • Kızartma teli ovalama işleminden sonra bir süre sıcak suda bekletilir.
  • Bekletme sonrasında kızartma teli iyice durulanır.

2-)Karbonat Kullanımı

Mutfak temizliğinin olmazsa olmazlarından bir tanesi olan karbonat da kızartma telinin temizliğinde kullanılabilmektedir. Kızartma teli tezgâhın üzerine konur ve üzerine bol miktarda karbonat dökülür. Çizmeye yol açmayan bulaşık teli ile kızartma teli iyice ovalanır.

Karbonat, tel üzerindeki yağı hapsedecek ve telin temizlenmesini sağlayacaktır. İşlem sonrasında kızartma teli sıcak su ile iyice yıkanır. Duruma göre işlemin tekrarlanması gerekebilir. Bu işlemin belli aralıklarla tekrarlanması, kızartma telinin yağ tutmasını engelleyecektir.

3-)Beyaz Sirke Kullanımı

Tezgâhta ya da zeminlerde temizleme özelliği ile bilinen beyaz sirke, çeşitli malzemelerde yer alan yağların temizlenmesi için de rahatlıkla kullanılabilir. Yağların temizlenmesinin yanı sıra, beyaz sirke kızartma telinin ilk günkü gibi parlak bir hale gelmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca söz konusu telin çizilmesini ve aşınmasını da engellemektedir. Kullanımı şu şekildedir:

  • Bir kabın içine bir miktar sıcak su konur ve ardından içine 1 çay bardağı kadar beyaz sirke eklenir. Kızartma teli hazırlanan bu karışımın içinde yaklaşık yarım saat kadar bekletilir.
  • Bekletme aşamasından sonra kızartma teli iyice durulanır.
    Tüm bu yöntemler tek tek uygulanabileceği gibi, kızartma telinin yağlılık derecesine göre peş peşe de uygulanabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git