Bilgi Yeriniz

Amerikan Kapı Nasıl Temizlenir?

02.05.2018
4.334
Amerikan Kapı Nasıl Temizlenir?

Günümüzde pek çok yeni binada hem kullanışlı olması hem de oldukça hoş bir görünüm sunması nedeniyle Amerikan kapıların kullanımı yaygın bir hal almış durumdadır. Açık renk tonlarının sıklıkla tercih edildiği Amerikan kapılar, evde ferah bir görüntü vaat etmektedir.

Her ne kadar görsel açıdan hoş dursa da, Amerikan kapılar, diğer tür kapılara göre daha fazla kiri ve lekeleri belli etmektedir. Bu nedenle belli aralıklarla bu kapıların temizliğinin yapılması oldukça önemlidir. Açık renk ve beyaz olan Amerikan kapılar kullanıma bağlı olarak zaman içinde sararabilmekte, bu da hoş olmayan bir görüntüye yol açabilmektedir.

Amerikan kapılar malzeme açısından klasik kapılara kıyasla hassas olduğu için bu kapıların temizliği esnasında çamaşır suyu, krem temizleyiciler ya da tuz ruhu gibi ürünlerin kullanılması, bu kapılarda renk değişmelerine, boyanın zarar görmesine ve ağarma oluşmasına yol açabilmektedir.

Amerikan Kapı Temizliği

Amerikan kapılar temizlenirken, doğala yakın ürünlerin kullanılması çok önemlidir. Eğer rutin bir temizlik yapılacaksa, yani kapılarda anormal derecede bir kirlenme yoksa yalnızca sabunlu su iş görecektir. Amerikan kapıların silinmesi sırasında, sert yüzeye sahip türdeki bezlerin kullanılması uygun değildir. Bu tür bezler ya da bulaşık süngeri gibi tel türü temizlik malzemeleri, kapılardaki boyanın da kirle birlikte çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yalnızca mikro fiber ya da yumuşak yapıdaki bez türleri tercih edilmelidir.

Kapının tozunun alınabilmesi için kuru veya yalnızca su ile nemli hale getirilmiş bir bez kullanımı uygundur. İlk olarak kuru bir bezle kapının tozu alındıktan sonra nemli bezle lekeler silinebilir.

Amerikan kapının detaylı temizliği için sabunlu su kullanımı da oldukça uygundur. Bunun için ılık sabunlu su hazırlanır, bu suda ıslatılmış nemli bir bezle kapı yüzeyleri iyice silinir. Daha sonra kuru bir bez kullanılarak kapıda kalan nem de silinir ve kapının kuru bir hale gelmesi sağlanır.

İnatçı Kirlerin Temizliği

Amerikan tipi kapılarda oluşan ve görsel açıdan da kendini belli eden, sabunlu suyla çıkmayan lekelerin de temizliği için kullanılabilecek birtakım yöntemler de bulunmaktadır.

  • Çok fazla kimyasal içerik barındırmayan ancak etkili bir temizlik için yıllardır birçok alanda kullanılagelen Arap sabunu, Amerikan kapılara zarar vermeden lekelerin çıkarılması için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Arap sabunu ile kapıların silinmesi esnasında pamuklu bir bez tercih edilmelidir. Aksi halde kapı yüzey çizilebilir ve zarar görebilir.
  • Bu işlem için ilk olarak Arap sabunu ılık bir su içine eklenir ve pamuklu bez kullanılarak karışımla kapının iki yüzeyi de silinir. Ardından kapıların temiz bir bezle de kurulanması çok önemlidir. Arap sabunu aynı zamanda kapıların ışıl ışıl parlamasını da sağlayacaktır.
  • Lekelerin çıkarılması ve kullanıldığı bölgenin dezenfekte edilmesi için hanımlar tarafından sıklıkla tercih edilen malzemelerden bir tanesi de sirkedir. Sirke kullanımı Amerikan kapıların da zarar görmeden temizlenmesini sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.