Bilgi Yeriniz

Mor Lahana Nasıl Yumuşatılır?

05.07.2018
2.167
Mor Lahana Nasıl Yumuşatılır?

Mor lahana, salatalar arasında olmazsa olmazlardan biridir. İster meze olarak, ister et yemeklerinin yanında salata olarak herşeyin yanında çok yakışmaktadır. Güzel rengi aslında tadının da güzel olduğunu haber verir niteliktedir neredeyse…

Tadı da oldukça güzel olan bu sebzeyi direkt kulanmak, zor olabiliyor. Oldukça sert olduğu için öncelikle kesip ardından yumuşatmak gerekiyor. Yumuşatma işleminin ise birkaç püf noktası var. Sadece bekleterek lahanayı yumuşatamıyoruz.

Mor Lahana Yumuşatma Yöntemleri Nelerdir?

Mor lahanayı istersen meze ister salatalarda kullanabilmek için mutlaka aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gereklidir. Sonucun iyi olabilmesi için adımları sırasıyla uygulamalısınız.

1.Adım: Mor Lahananın Doğranması

İlk adım çok önemlidir. Çünkü mor lahananın ne kadar ince doğranmasını sağlarsanız, o kadar yumuşak olacaktır. Yoğurt ile karıştırılan bir mezede kullanacaksanız ince ince doğramalısınız. Sade bir salata yapmayı düşünüyorsanız, çok ince doğramanıza gerek kalmayabilir. Tabii bu durum, yine de isteğe bağlıdır.

2.Adım: Mor Lahana Suyundan Kurtulma

Doğrama işlemi bittikten sonra sıra geldi yoğurma işlemine. Mor lahananın suyundan kurtulması için doğradığınız lahanaları elinizle sıkarak suyundan kurtulmasını sağlayınız.

3.Adım: Tuzun Eklenmesi

  • Mor lahanaların sularını iyice süzdükten sonra, bol miktarda tuzlamalısınız. Tuz, lahanaların yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Tuzu dökerken elinizi korkak alıştırmayın, bol tuz ile lahanalar iyice yumuşayacaktır. Eğer tuzu sevmiyorsanız veya çok kullanmanız gerekiyorsa, o zaman sadece yumuşatacak kadar tuzu eklemeniz yeterlidir.
  • Tekrar elinizle lahanaları sıkmaya başlayınız. Böylece lahanalar iyice yumuşayacaktır. Çok tuz sebebi ile lahanaların renginde açılmaların olması normaldir.

Alternatif Yöntemler: Limon veya Sirke Kullanın

  • Mor lahanaları istediğiniz büyüklükte doğradıktan sonra limon ya da limon suyu kullanarak da yumuşatabilirsiniz. Tuz yerine sadece limon kullanabilirsiniz. Limonun asitli yapısı, lahanaların yumuşamasını sağlar. Limon mor lahanaya çok yakışır. Yumuşatma işlemi sırasında bol limon kullanımı ile lahanaya limon iyice geçer ve salata için harika bir tadı olur. İsteğe bağlı olarak limonla yumuşatırken tuz da kullanabilirsiniz.
  • Limon gibi yapısı asidik olan sirke ile de mor lahanaları yumuşatmak mümkündür. Sirke sevenler bu yöntemi de deneyebilir. Lahanaları güzelce doğradıktan sonra sirke döküp ovalayarak yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Dilersiniz ovarken yine tuz ilave edebilirsiniz. Fakat ne kadar az tuzlarsanız, sağlık için o kadar iyidir.
  • Lahanayı iyice yumuşattıktan sonra zeytin yağı ile yoğurt ile veya damak zevkinize göre dilediğiniz her şekilde harmanlayabilirsiniz. Lahanayı yumuşatma esnasında elleriniz hassas ise mutlaka eldiven kullanmalısınız. Tuz, sirke, limon ellerinize zarar verebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.