Bornoz Nasıl Yıkanır?

Bornoz Nasıl Yıkanır?
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.407 kez okundu.

Bornoz temizliği, oldukça önemlidir çünkü duş sonrasında cilde ilk temas eden ve temiz olması gereken bir kıyafettir. Bu nedenle de temizliğine gereken özenin gösterilmesi bir hayli önemlidir. Bornozun yıkanması ise genellikle klasik tekniklerle sağlanmaktadır. Ancak temiz kalması için bornozun kullanım sıklığı ve yıkanma aralığı da oldukça önemlidir.

Bazı bornozlar kullanılan havlu malzemesinin özelliğinden dolayı yıkama sonrasında oldukça sert bir hale gelebilir ve bu da ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle uygun şekilde yıkanması gerekir. Ayrıca kaliteli malzemeden üretilmiş olan bornozların satın alınması da bu aşamada önem arz etmektedir.

Bornoz Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Bornozun Makinede Yıkanması

  • Satın alınan bir bornozun kullanım süresi, ortalama üç yıldır ancak eğer kaliteli ise bu süre daha da uzayabilmektedir. Uzun vadede kullanımı için uygun ısıda yıkanması gerekmektedir. Bornozun çok yüksek ısıda makineye atılması, bornoz yapısını bozacak ve sertleşmesine yol açacaktır.
  • Bornoz, kullanım amacı dolayısıyla çok kirlenme olasılığı düşük olan bir kumaştır. Zaten duş sonrasında giyildiği için de uzun süre temiz kalmaya müsaittir. Bu yüzden bornoz makinede 30 derecede rahatlıkla yıkanabilir.
  • Bornozun yıkama sonrasında yumuşacık olması için mutlaka makineye yumuşatıcı eklenmeli ve bu her yıkamada uygulanmalıdır. Yumuşatıcı ile yıkanan bornozlar cilde de zarar vermeyecektir.
  • Hem yumuşak hem de güzel kokan bir bornoz için ise kurutma işleminin kurutma makinesinde yapılması yeterli olacaktır. Her ne kadar kurutma makineleri uzun vadeli kullanımda sağlık için uygun olmasa da, 2 haftada bir yıkanan bornoz bu soruna yol açmayacaktır. Kurutma makinesinde kurutulan bornoz hem çok güzel kokacak hem de ortaya pamukçukların çıkması önlenecektir.
  • Bornoz beyaz renkli ya da açık renkte ise çamaşır makinesine renkli çamaşırlarla bir arada atılmamalıdır. Yapı olarak zaten oldukça fazla yer kaplayan bornozlar, aynı renk ve aynı kumaş türündeki havlular ile bir arada yıkanabilir. Böylece yıpranma ve renk değişimi gibi sorunlar da engellenmiş olur. Ayrıca çok dolu olmayan makinede yıkanan bornozlar iyi durulanacağı için cilde deterjan temas etme sorunu da ortadan kalkar.

2-)Bornozun Elde Yıkanması

Elde yıkama işlemi için ilk olarak bornozun tamamen sığacağı büyüklükte bir leğen hazırlanmalı ve içine sıcak su eklenmelidir. Bornozun rengine zarar vermeyecek bir çamaşır deterjanı suya eklenir ve bornoz bu şekilde yıkanır. Ancak elde yıkama sırasında durulamaya çok dikkat edilmelidir. Sıkma işlemi için yine çamaşır makinesi kullanılabilir. Elde yıkama sonrasında bornozun mis gibi kokması için doğal yağlar kullanılabilir ya da durulama suyuna yine bir miktar yumuşatıcı eklenebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git