Taze Antep Fıstığı Evde Nasıl Kavrulur?

Taze Antep Fıstığı Evde Nasıl Kavrulur?
8 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 2.829 kez okundu.

Antep fıstığı, tuzlu ve kavruk bir biçimde tüketildiği için çiğ haldeki Antep fıstığı herkese cazip gelmeyebilir. Özellikle yaz sonu ve sonbahar başındaki dönemde yaygın olarak piyasada satışa sunulan Antep fıstığı, kış aylarında pahalanmaktadır. Ancak çiğ durumdaki Antep fıstığı daha uygun bir fiyata alınıp evde kavurma işlemi ile yenecek hale getirilebilir. Bunun için kavurma işleminin kısa süre içinde yapılması gerekir, aksi halde kavrulmuş fıstığa göre çiğ Antep fıstığı çok daha kısa bir süre içinde bayatlayacaktır.

Çiğ haldeki Antep fıstıklarının kavrulması için bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bunun için de özellikle bu fıstıkların fırında kavrulması yaygın olarak kullanıldığı için, bu yöntem üzerinde durulacaktır. Antep fıstığı kavurma işlemi öncesinde yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Taze Antep Fıstığını Evde Kavurma Yöntemleri Nelerdir?

Hazırlık Evresi

  • Çiğ yani yaş haldeki Antep fıstıkları satın alındıktan sonra birkaç saat ılık suda bekletilmelidir. Ardından dış kabukları kolaylıkla soyulacaktır.
  • Antep fıstıklarının bazıları kabuğu tamamen kapalı çıkabilir. Bu durumda kıracak ile bu kabukların açılması sağlanabilir.
  • Suda bekletildiği için ıslanan Antep fıstıkları, mutlaka kurutulmalıdır. Bunun için temiz bir bez üzerinde ve açık alanda fıstıkların 1-2 gün serilip kurutulması gerekir. Bu sayede kavurma sırasındaki fırınlama süresi de bir hayli azalacaktır.
  • Fırınlama işlemi öncesinde, Antep fıstıkları için bir sos hazırlanabilir, bu sayede fıstıklar çok daha lezzetli olacaktır. Bunun için iki yemek kaşığı un, altı tatlı kaşığı kadar da tuz, bir miktar suya eklenerek iyice karıştırılmalıdır. Karışım meydana geldikten sonra, hazırlanan bu sos Antep fıstıklarının üzerine dökülür.

Fırınlama Evresi

Antep fıstıkları hazırlanan sos ile iyice karıştırıldıktan sonra, yaklaşık 40 dakika kadar 150 dereceye ayarlanmış olan fırında pişirilmelidir. Fırınlama işlemi sırasında fıstıklar kısa aralıklarla kontrol edilmeli, her 5-6 dakikada bir de sosun her yerlerine bulaşması için fıstık kabı fırından çıkarılıp karıştırılmalı ve fırınlama işlemine bu şekilde devam edilmelidir. Bu işlem Antep fıstıklarının birbirine yapışmamasını ve en iyi şekilde pişmesini sağlayacaktır.

Tavada Kavurma

Tavada da Antep fıstıkları kavrulabilir. Bunun için fırınlamanın hazırlık evresi bu işlem için de geçerlidir. Fıstıklar kurutulduktan sonra uygun büyüklükte bir tavaya konur, üzerine bir miktar tuzlu su eklenip karıştırılarak orta ateşte kavrulur.

Taze Antep Fıstığını Kavurma Önerileri

  • Bayatlamaya bir hayli meyilli olan Antep fıstıkları, tüketilecek kadar kavrulmalıdır. Çok fazla miktarda fıstığın tek seferde kavrulması, kalan fıstıkların yumuşamasına ve lezzetini kaybetmesine neden olacaktır.
  • Fırında ya da tavada kavrulan Antep fıstıkları temiz bir bez torbada muhafaza edilmelidir.
  • Fırından kokular gelmeye başladığında fıstıklar mutlaka kontrol edilmelidir, aksi halde yanma durumu ortaya çıkabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git