Bilgi Yeriniz

Eldeki Çamaşır Suyu Kokusu Nasıl Çıkar?

05.09.2018
2.579
Eldeki Çamaşır Suyu Kokusu Nasıl Çıkar?

Güçlü temizleme gücüne sahip olan çamaşır suyunun kullanım alanı oldukça fazladır. İçinde bulunan kimyasallarla pek çok zararlı bakteri ve mikropların yok edilmesinde kullanılan çamaşır suyunun faydası kadar zararı da bulunmaktadır. Bu zararından en bilineni ise kokusudur. Özellikle plastik eldiven giyilmediği takdirde elde de oldukça ağır ve rahatsız edici bir kokuya neden olmaktadır. Her ne kadar çözümsüz gibi dursa da birkaç basit yöntemle bu kokudan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Kolonya ile Çamaşır Suyu Kokusunu Giderme

İçinde bulunan limon veya tütün kokusuyla kolonya çamaşır suyunu giderme konusunda en hızlı yöntemlerden biridir. Ayrıca kolonya uçucu bir özellikte olduğu için onun kokusu da çok kalıcı olmaz.

Sirke ile Çamaşır Suyu Kokusunu Giderme

Çamaşır suyu kokusunu gidermede en etkili yöntemlerden biri de sirkedir. Elinize döktüğünüz sirke ile ellerinizi ovalayarak ve daha sonra ellerinizi yıkayarak bu rahatsız edici kokudan kurtulabilirsiniz. Ayrıca biraz sirke ve ılık suyu bir kabın içine dökerek ellerinizi bu karışımın içinde bekletebilirsiniz. Daha sonra kokunun elinizden gittiğini göreceksiniz.

Limon ile Çamaşır Suyu Kokusunu Giderme

Çamaşır suyu kokusunu gidermede kullanılan bir yöntem de limondur. Özellikle sirke kokusundan rahatsız olan kişiler için bu yöntem tavsiye edilmektedir. Bir limonu ikiye bölerek yarım limon ile ellerinizi ovabilirsiniz. Bu işlemin sonunda ellerinizi yıkayarak çamaşır suyu kokusundan kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Aromalı Krem ile Çamaşır Suyu Kokusunu Giderme

Çamaşır suyu kokusuyla olduğu kadar içinde barındırdığı kimyasallarla da ellerimize zarar vermektedir. Uzun süre çamaşır suyu kullanımı sonrasında ellerde kızarma ve çatlama ihtimali olabilmektedir. Hem kokular için hem de bu tür çatlamaları önlemek için aromalı kremleri kullanmak faydalı olmaktadır. Çamaşır suyu kullanımından sonra ellerinize sürdüğünüz kremi ovalayarak hem kokulardan hem de çamaşır suyunun vereceği tahribattan korunabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Kokusu Odadan Nasıl Çıkar?

Çamaşır suyu kokusu yoğun bir şekilde kullanıldığında kokusu bazen odaya hatta tüm eve yayılabilmektedir. Bu koku da içinde belli başlı kimyasallar barındırmaktadır ve bu kimyasallar gerek yetişkin bireylere gerek çocuklara zarar verir. Çamaşır suyu kullanırken veya kullandıktan sonra odanın penceresini açmak sizin ve çocuklarınızın faydasına olacaktır. Eğer kış ayında pencereyi açamıyorsanız ve kokunun hemen gitmesini istiyorsanız, bir tencerenin içine biraz su ekleyip içine birkaç damla elma sirkesi katarak kaynattığınız takdirde bu kokunun yok olacağını görebilirsiniz. Eğer elma sirkesi kokusundan da rahatsız oluyorsanız, aynı işlemi birkaç damla yumuşatıcı ekleyerek de uygulayabilirsiniz.

Çamaşır suyu kullanımı temizlik alanında birçok faydayla beraber zararı da getirmektedir. Hem verdiği ağır kokuyla hem de ciltte tahribat ve tahrişe neden olmasıyla az kullanılması önerilmektedir. Çamaşır suyu kullanmadan önce mutlaka eldiven kullanmanız da sizin için faydalı olacaktır. Yine çamaşır suyu kullandıktan sonra kokunun odaya sinmemesi için pencereleri açıp havalandırmanız da etkili yöntemler arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.