Pandispanya Tepsiden Nasıl Çıkar?

Pandispanya Tepsiden Nasıl Çıkar?
1 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.744 kez okundu.

Pandispanya, pasta yapımında kullanılan, klasik bilinen keklerden çok daha yumuşak ve pofuduk yapılı bir kek türüdür. Ancak pişirme sırasında pandispanya hamurunun döküldüğü tepsi yağlanmamış ise pişirme sonrasında kekin tepsiden çıkarılması zor bir hale gelebilir. Bu nedenle tepsi muhakkak yağlanmalıdır. Aksi halde pişme esnasında kek çökebilir ve kuruyabilir.

Unutkanlık ya da dikkatsizlik sonucunda yağlanması unutulan pandispanya hamurunun tepsiden çıkarılması için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler aynı zamanda yağlanmış tepsilerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Pandispanyayı Tepsiden Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Kekin Ters Çevrilmesi

Pandispanya piştikten sonra, fırın eldiveni yardımı ile tepsi fırından çıkarılmalıdır. Ardından bir süre soğuması için mutfak tezgâhında bekletilir. Tepsi ters çevrilir, bir başka tepsinin üstüne ya da kesme tahtasının üstüne ters halde konur. Bu şekilde ortalama 10 dakika bekletilir. Tepsinin ters çevrilmesinin nedeni, pandispanyanın içe doğru çökmesinin engellenmesidir. Pişmiş pandispanya ne kadar erken ters çevrilirse, o kadar güzel ve kabarık bir yapıya sahip olacaktır.

2-)Tepsiye Vurma

Tepsi ters pozisyonda iken birkaç defa taban kısmına sertçe vurulur. Bu, pandispanyanın kekten kolayca ayrılmasını sağlayacaktır. Bu vurma işlemi pandispanyanın bir anda tepsiden ayrılmasına neden olabilir, bu nedenle tepsinin altına bir tabak konması gerektiği de unutulmamalıdır.

3-)Kekin Çıkarılması

  • Yapılan işlemlere rağmen kek halen tepsiden ayrılmamış durumda ise keskin uçlu bir bıçak alınmalı, tepsinin kenarları bu bıçak yardımı ile kesilmelidir.
  • Kekin tüm kenarları bu şekilde kesildikten sonra spatula ya da bıçak yardımıyla kekin taban kısmının hafifçe tepsiden ayrılması sağlanır. Bıçak ya da spatula, kekin ortalarına kadar ulaşmalıdır.
  • Pandispanyanın tepside iken çok uzun süre soğumaya bırakılması, tepsiden çıkarılması da zorlaşacaktır. Bu nedenle pandispanya tepsisinin sığacağı büyüklükte bir başka tepsi birkaç santimetreyi geçmeyecek şekilde sıcak su ile doldurulur. Ardından tepsi lavaboya yerleştirilir, birkaç dakika bu şekilde bekletilir.
  • Su, tepsinin kenar kısımlarının ıslanmasını ve pandispanya kekinin kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır.
  • Son olarak tepsi kurutulup bir kez daha ters çevrilir ve pandispanya rahatlıkla çıkarılır.

Her defasında pandispanya hamurunun çıkarılmasında güçlük çeken kişiler, hamuru tepsiye dökmeden önce yağlı kâğıt kullanımını da deneyebilirler. İlk olarak tepsinin zeminine tepsinin şekline uygun olarak yağlı kâğıt yerleştirilir ve daha sonra hamur bu kâğıdın üzerine dökülür. Tepsi zemininden 1-2 santim daha geniş kesilen yağlı kâğıt, kekin pişme sonrasında tepsiden çok daha kolay bir şekilde ayrılmasını sağlayacaktır.

Bu işlemle kolaylıkla çıkarılabilen pandispanya keki, çeşitli pasta ve tatlılar için rahatlıkla kullanılabilir bir hale gelecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git