Bilgi Yeriniz

Mutfak Tezgahındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

30.05.2018
2.740
Mutfak Tezgahındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Mutfak, evde her kadının daha da bir özen gösterdiği alandır. Sürekli kullanım halinde olabildiği için kolay kirlenebilir, dağınık görülebilir. Bu sebeple mutfağın düzenli olmasına ve temizliğine ekstra bir özen gösterilir. Genellikle mermer malzemeden olan mutfak tezgahları, düzenli temizlenmediği takdirde bir süre sonra sararabilir ya da su lekelerini tutabilir. Mutfağın tüm temizliğini yaptıktan sonra kendini daha da gösteren ve ortaya çıkan mutfak tezgahlarının temizliği, mutfakta temiz ve hoş bir görünüm için oldukça önemlidir.

Mutfakta sararan tek bölge mermer tezgahı da değildir, mutfak lavabolarında da zamanla sararma görülebilir. Bunların başlıca sebebi yukarıda da bahsedildiği gibi, mermerin su lekelerini tutması, bazı yemek artıklarının kuruması sonucu o bölgede sararma yapması, mermerde meydana gelen ve belki de mermerin renginde kamufle olabilen yanık izleri olabilir. Mutfak tezgahı temizliğinde dikkat edilecek husus mermerin türüdür. Türlere göre temizlik özellikleri vardır.

Mutfak Tezgahlarını Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Granit Mutfak Tezgahı Temizliği

Asit ve ağır kimyasallar, granit mutfak tezgahınıza zarar verebilir. Granit tezgahlar için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerini kullanabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise asit içermeyen sabun ve ılık su karışımı ile mermerinizi silmektir. Granit tezgahınızı her sene düzenli bir şekilde, su bazlı cilalarla cilalatırsanız hem daha parlak bir görünüme sahip olacaktır, hem de geç kir tutacaktır.

2-)Mermerit Tezgah Temizliği

Mermerit tezgah, yapısı itibariyle küfe ve pasa daha dayanıklı bir mermer türüdür. Mermerit tezgahın günlük temizliği için sıvı deterjan kullanabilirsiniz. Nemli bir bez yardımıyla mermeri silebilirsiniz. Ancak çok fazla bastırmamaya dikkat edin, aksi takdirde mermeri çizebilirsiniz.

Mutfak Tezgahındaki Sarı Lekeler İçin Genel Çözümler

  • Limon Suyu: Limon suyu tezgahınızdaki sarı lekeleri gidermede oldukça etkili olacaktır. Ancak limon suyunun tezgahınızda fazla kalmamasına dikkat edin. Asitli bir yapıya sahip olduğu için tezgahta fazla kalırsa zarar verebilir. Bu işlem için öncelikle tezgahınızı sabun ve su karışımı ile silmeniz gerekir. Bir limonun suyunu sıkın ve içine bir miktar tuz dökün. Sabunlu tezgahınızı duruladıktan sonra limonlu karışımla sarı lekelerin olduğu bölgeyi ovalayın ve sonra durulayın. Tezgahınızdaki sarı lekeler ortadan kalkacaktır.
  • Meyve Suyu: Marketten aldığınız meyve suyunun içerisinde bulunan kimyasallar, leke çıkarmada oldukça etkili bir rol oynarlar. Meyve suyunu direkt olarak sarı lekelerin üzerine dökün ve birkaç dakika o şekilde bekletin. Beklettikten sonra tezgahınızı her zamanki şekilde silebilirsiniz.
  • Karbonat: Birçok temizlik alanında kullanılan karbonat, mutfak tezgahında da etkili bir malzemedir. Sarı lekelerin olduğu bölgeye bir miktar karbonat dökün. Mikropların öldüğünden emin olmak için karbonatın üstüne de bir miktar sirke ya da limon suyu sıkabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.