Bilgi Yeriniz

Mangal Sofrasında Neler Olmalı?

08.06.2018
3.149
Mangal Sofrasında Neler Olmalı?

Türk toplumunda mangal oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle de yaz aylarında ve hafta sonlarında birçok insan rahatlamak, değişiklik yapmak ya da doğanın tadını çıkarmak için kendini piknik alanlarına atar. Hem çocukların hem de yetişkinlerin ciddi anlamda keyif aldığı piknik etkinliklerinin başrollerinde ise mangal yer almaktadır.

Mangal sofrası, piknikteki en can alıcı konudur. Peki bu sofrada neler olmalıdır? Mangal sofrasında keyifli bir piknik için olmazsa olmaz malzemeler bulunmaktadır. Özellikle farklı türlerde et seven kişilerin bir arada gittikleri pikniklerde ya da mangal etkinliklerinde, mangalda pişirilecek olan et türleri de büyük bir önem kazanmaktadır.

Mangal Sofrasında Neler Olmalıdır?

1-)Et Seçimi

Bazı kişiler kırmızı et severken, bazıları yalnızca tavuk eti yiyebilmektedir. Vejetaryen olan kişiler için de özel salatalar hazırlamak gerekebilir. Et tüketiminde bulunan kişiler için mangalda üç farklı et türü pişirilebilmektedir:

2-)Kırmızı Et

Mangal denildiğinde ilk akla gelen et ürünü olan kırmızı et, mangal için satın alınıyor ise mutlaka bir miktar yağ da barındırmalıdır, aksi halde yağsız sade etler, mangal ateşinde hem kuruyacak hem de sert bir hal alacaktır. Buna ek olarak mangal öncesinde etlerin en azından birkaç saat boyunca sıvı yağ ve baharatlar ile marine edilmiş olması da çok önemlidir.

3-)Köfte

Yapımı ve pişirimi son derece pratik olan ve ortaya çok lezzetli bir sonuç çıkan et türü ise köftedir. Birçok insan tarafından sevilerek tüketilen köftelerin harcı çok iyi yoğrulmuş olmalı ve mümkünse şekil verilmeden önce de bir süre dinlendirilmiş olmalıdır. Köfteler çok çabuk piştiği için en son aşamada pişirilmesi tavsiye edilmektedir.

4-)Tavuk Eti

Baharatlarla karıştırılarak hazırlandığında çok lezzetli bir hal alan tavuk eti de mangalda en fazla tercih edilen et türlerinden bir tanesidir. Baget, göğüs ya da kanat olarak şarküteriden satın alınabilen tavuk eti, çeşitli baharatlı soslarla ya da çıtır harçlarla çok daha lezzetli olabilmektedir. Yine tavuk etine çok yakışan köri sosu da kullanıma uygundur.

5-)Balık Eti

Nadiren tercih edilen ve her zaman herkes tarafından sevilmeyen balık eti, yağ miktarına dikkat edilmesi gereken bir et türüdür. Defne yaprağı ya da çeşitli soslarla balık eti de mangalda çok daha lezzetli bir hale getirilebilir.

6-)Diğer Malzemeler

Mangal etinin yanında mangal sofrasının yanında olması gereken lezzetlerden bir tanesi de közlenmiş patlıcan ve biber salatasıdır. Bunun için mangalın kuvvetli ateşi geçtikten sonra patlıcanlar iyice közlenmeli ve küp küp doğranmalıdır. Ardından içine kuru soğan ve yine közlenmiş durumdaki biberler de eklenerek çok leziz bir salata elde edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.