Bilgi Yeriniz

Karın Guruldaması Hamilelik Belirtisi mi?

24.04.2018
9.988
Karın Guruldaması Hamilelik Belirtisi mi?

Karın guruldaması vücudumuzun bize aç olduğunu ve yiyecek yeme ihtiyacımızın olduğunu hatırlatır. Vücudunuz acıktığında mide hareketlenir ve karında guruldama ve kasılma hareketleri başlar. Eğer yemek yemeden önce alkol, kahve vs. tüketildiğinde su seslerin şiddeti daha da artar. Dolayısıyla karın guruldaması hamilelik belirtisi değildir.

Karın Guruldamasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Bağırsak Rahatsızlıkları

Hassas bağırsak sendromu mideden ses gelmesine neden olur. Stresle birlikte hassas bağırsak sendromu artar, kabızlık ve ishal de görülebilir.

2-)Uykusuzluk

Uyku düzensizliği bilindiği üzere daha çok uyuma isteğini beraberinde getirir. Uykusuzluk nedeniyle stres artar. Bu durum da midenin aşırı guruldaması ile birlikte fazla yemeye ve uzun vadede ise obeziteye yol açar.

3-)Sinirlilik

Hemen hemen tüm insanlar gün içinde iş ve diğer pek çok konuda strese maruz kalırlar. Kişinin stres yaşaması midede fazla asit salgılanmasına ve guruldamanın artmasına neden olabilmektedir. Rahatlatıcı zihinsel faaliyetler ve doğru nefes alıp vermeye odaklanarak gün içinde yaşanılan stres ve öfke kontrol edilerek karın guruldamasının önüne geçilebilir.

4-)Hareketsiz Yaşam Tarzı

Gün içinde yapılan egzersizler ve fiziksel aktiviteler sindirim sistemini uyarıp, düzenler ve metabolizmayı hızlandırır. Herhangi bir egzersiz yapmayan ve hareketsiz yaşam sürdüren kişilerde midede guruldama, kabızlık ve mide krampları gibi problemler görülebilmektedir.

5) Karbondioksitli İçecekler ve Ayaküstü Yenen Yemekler

Karbondioksitli İçecekler ve Ayaküstü Yenen Yemekler çeşitli sağlık sorunlarıyla birlikte mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olur. Bu içecekler aşırı gaz üretirler ve asidiktirler. Bu nedenle bu içecekler midede guruldamaya, gaz sancısına ve geğirmeye neden olurlar. Ayrıca ayaküstü tüketilen fast-food yiyeceklerde hayvansal yağlar kullanıldığı için bu yiyeceklerde mide rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.

6) Yetersiz Su Tüketimi

İnsan vücudunun %70’i ve insanlar genellikle su içmeye üşenmektedirler. Suyun faydaları saymakla bitmez ancak özellikle sindirim sistemimizin iyiliği için gereklidir. Günde yaklaşık 1,5 litre su içilmesi sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Gaz oluşumu, mide krampları ve guruldamalarını da azaltır.

Az ve sık öğün yiyerek, yemek yerken aşırı hava yutmaktan kaçınarak ve bitki çayları tüketilerek ile midedeki gaz sancıları ve guruldamalar çözülebilir.

Karın Guruldaması Hamilelik Belirtisi midir?

Hamileliğin en önemli habercisi adet görmenin gecikmesi olsa da bunun yanında pek çok belirti de mevcuttur. Fakat bu belirtiler kadından kadına, hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterir. Hamileliğin olup olmadığını öğrenmenin en kesin yolu kan testi ile yapılan gebelik testidir. Genel olarak bazı hamilelik belirtileri ise şöyledir:

  • Adet dönemini gecikmesi,
  • İştahın artması ve bazı yiyeceklerden tiksinme durumu,
  • Baş dönmesi,
  • Ruh halinde görülen değişiklikler,
  • Memelerde büyüme veya hassasiyet oluşumu,
  • Hafif kanama,
  • Çok sık idrara çıkma,
  • Mide bulantısı ve kusma.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.