Bilgi Yeriniz

Tırnaktaki Siyah Lekeler

27.04.2018
3.463
Tırnaktaki Siyah Lekeler

Tırnak yüzeyinde bir anda ortaya çıkan siyah çizgi ve lekeler, kısa zamanda geçmez ve görsel açıdan rahatsızlık verebilir. Basit bir darbe ya da sıkışma sonucunda da oluşabilen bu lekeler, sebepsiz yere ortaya çıkmış ise ciddi bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle gerekli tetkiklerin yaptırılması ve doktor muayenesi çok önemlidir.

Tırnaktaki Siyah Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

  • Tırnak üzerinde bir anda ortaya çıkan siyah lekelerin en yaygın nedeni, tırnağın bir darbeye maruz kalması ya da bir yere sıkışmasıdır. Kapı arasına sıkışan, üzerine bir ağırlık düzen tırnaklarda bu duruma sık sık rastlanmaktadır. Tırnağın uzamaya devam etmesi ile bu lekeler de zamanla ortadan kaybolur. Alınan darbe çok şiddetli ise parmakta tamamen bir morarma ortaya çıkabilir ve tırnak değişebilir.
  • Tırnakların kimyasal ürünlere çok fazla maruz kalması, tırnak üzerine çok fazla işlem uygulanması sonucunda da tırnakta kahverengi ya da koyu renkli lekelerin oluşmasına yol açabilmektedir.
  • Tırnaklar üzerinde ortaya çıkan lekeler, kişinin beslenme düzeni ile ilgili de bilgi sahibi olmayı sağlamaktadır. Kişi beslenmesinde sağlıksız gıdaları sıklıkla tüketmekte ise yeterince vitamin ve mineral alamıyor ise tırnak üzerinde beyaz noktalar ya da siyah lekeler oluşabilmektedir.
  • Tırnak üzerindeki siyah lekeler vücuttaki yapısal bozuklukların da belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir.
  • Tırnaklarda sıklıkla meydana gelen tırnak mantarı, tırnak üst yüzeyinde kararma, tırnak yapısında bozulma ya da katmanlaşma gibi sorunlara yol açabilmektedir. Daha çok ayak tırnaklarında görülen bu durum, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve şeker hastalığı teşhisi konmuş kişilerde sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.
  • Tırnak üzerindeki lekeler uzun çizgiler halinde ortaya çıkıyorsa, bu durum melanom rahatsızlığının belirtisi olarak kabul edilir ve tedavi de bu yönde gerçekleştirilir. El tırnaklarında meydana gelen siyah leke ve çizgilere yol açan melanom rahatsızlığı, tıpta bir kanser türü olarak ifade edilmektedir. Vücutta bulunan melanositler, melanin maddesini üretmekle görevlidir. Bu melanositlerde kanserli bir büyüme mevcut olduğunda bu durum tırnaklarda siyah leke olarak açığa çıkmaktadır.

Tırnaktaki Siyah Lekelerin Tedavisi

Tırnak yüzeyinde ortaya çıkan siyah lekelere neden olan faktör, ilk aşamada tespit edilmelidir. Eğer melanom rahatsızlığı söz konusu ise hastadan biyopsi uygulaması istenebilir. Eğer sorun melanom rahatsızlığı kaynaklı değilse, endişeye de gerek yoktur ve basit tedavi uygulamaları ile bu durumun önüne geçilebilir.

Tırnağın uzaması ile birlikte uca doğru devam eden lekeler, kendiliğinden geçecektir. Ancak tırnak uzasa da lekeler ilerlemiyor, aynı bölgede sabit kalıyor ise tedavi gerekir. Bu durumun tedavisinde genellikle doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.