Bilgi Yeriniz

Böbreklerde Soğukluk

09.05.2018
3.067
Böbreklerde Soğukluk

Böbreklerde soğukluk ya da böbreklerin üşümesi, genel olarak çok basit nedenlerle ortaya çıkan bir sorundur. Bu duruma yol açan temel etmenler arasında, soğuk havalarda kişinin kendini ve vücudunu koruyamaması ve deniz – havuz gibi yerlerde suda üşüme yer almaktadır. Bu bahsi geçen durumlarda ortaya çıkan ağrı genel olarak belin üst kısmında başlar ve sırta doğru uzanır. Bu bölgede yer alan kasların gevşetilmesi, bu ağrıların da ortadan kaldırılabilmesini sağlayacaktır.

Böbreklerde Soğukluk Nedenleri Nelerdir?

  • Böbreklerde ortaya çıkan soğukluğa neden olan faktör, patolojik ve fizyolojik bir sorun olabilir.
  • Böbreklerde soğukluk hissi, idrar yollarında enfeksiyon ortaya çıkması sonucu da görülebilir. Genellikle bu nedenle ortaya çıkan böbrek soğukluğunda idrara çıkarken yanma, genital bölgede kaşıntı ve süt kesiği şeklinde tabir edilen akıntı sorunu görülür. Enfeksiyonun tedavi edilmemesi, böbreklerde ağrıya yol açabilir. Çünkü tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu, zamanla böbreklerde iltihaplanmaya yol açabilmektedir.
  • Böbreklere yeterince kan gitmemesi de böbreklerde soğukluk nedenleri arasında sayılabilir. Bu durum çok nadir olarak ortaya çıksa da dile getirilmelidir. Böbreklerde kan dolaşımının azalması ya da yavaşlaması tedavi gerektiren bir durumdur ve tedavi edilmediği takdirde ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Böbreklerde Soğukluk Belirtileri Nelerdir?

  • Böbreklerde soğukluk sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde, zaman zaman ortaya ağrı çıkması muhtemeldir.
  • İdrara çıkma esnasında yanma sorunu ortaya çıkar.
  • Böbreklerde soğukluğun sürekli tekrarlanması nedeniyle böbrek taşı oluşumu tetiklenebilir. Bu taşların idrar kanallarına düşmesi sonucunda çok şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.
  • Böbrek ağrıları ortaya çıkar.
  • Kişinin ağır yük kaldırması, çok fazla hareket etmesi ya da ağır egzersizler yapması gibi durumlar sonucunda ağrı ortaya çıkar ve bu ağrı gittikçe şiddetlenir.
  • Böbreklerde soğukluk ortaya çıkması halinde mide bulantısı ve kusma gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Ani titremeler de görülebilir.

Böbreklerde Soğukluk Tedavisi

Böbreklerde soğukluk, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda kişinin bol bol su içmesi, aynı zamanda sıvı oranı yüksek besinler alması çok önemlidir. Bunlar böbreklerin çalışmasını sağlamak açısından yararlı olacaktır.

Böbreklerde soğukluk teşhisi konan kişiler, mutlaka ayaklarını sıcak tutmalı, soğuk algınlığı ve benzeri durumlarda kendini korumalıdır. Bunlara ek olarak gece uyku esnasında da vücudun sıcak tutulması büyük önem arz etmektedir. Böbreklere sıcak kompres uygulamak, ılık su ve ılık limonata içmek de yararlı olacaktır. Sorun enfeksiyonel ise enfeksiyonlardan vücudun temizlenmesi için uzman tarafından ilaç gerekli görülebilir ve bunun için de mutlaka muayene olunması şarttır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.