Bilgi Yeriniz

Hurma Nasıl Saklanır?

26.06.2018
2.716
Hurma Nasıl Saklanır?

Hurma, özellikle Ramazan ayında sıkça tüketilen bir meyvedir. Genelde kurutulmuş bir meyve olmasından dolayı saklanma koşullarını sağlamak ise oldukça kolaydır.

Hurmanın genelde kurutulmuş olarak tüketildiğini söyledik fakat bunun dışında taze hurma tüketimi de mümkündür. Fakat taze hurmanın saklanma koşullarında daha dikkatli olmak gerekmektedir.

Hurma Nasıl Saklanmalıdır?

Hurma taze ve kuru olmak üzere iki şekilde tüketildiğinden, saklama koşullarını da ikiye ayıracağız.

Kuru Hurma Nasıl Saklanmalıdır?

  • Hurmalarınızı saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli detay buzdolabıdır. Hurmanızı buzdolabında saklamak, uzun süre tüketmeniz açısından oldukça uygun bir ortam olacaktır. Fakat buzdolabınızda mümkün olduğunca buzdolabı ışığının olduğu bölümde ve kapak kısmında saklamamalısınız.
  • Hurmaları buzdolabı poşetinde ya da cam bir kavanozun içinde saklayabilirsiniz. Böylelikle dışarıdan herhangi bir yiyecek ile temas etmemiş olacağından, daha sağlıklı bir şekilde muhafaza etmiş olacaksınız.
  • Hurmanızı tüketeceğiniz zaman, tüketeceğiniz miktarda çıkarmanız daha doğru olacaktır. Yiyeceğiniz hurmayı çıkardıktan sonra ise direkt olarak tüketmemeniz daha faydalı olacaktır.

Yaş Hurma Nasıl Saklanmalıdır?

Yaş hurmada eğer kısa bir süre içinde tüketmeyecekseniz, saklama konusunda çok fazla alternatif olmadığını hatırlatmak isteriz. Yaş hurmayı söylediğimiz gibi kısa bir süre içinde tüketecekseniz 1 gün kadar oda sıcaklığında kalabilmektedir. Fakat bunun dışında buzdolabının dondurucu kısmında uzun süre rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Yaş hurma saklama konusunda buzdolabı poşeti tercih edebilirsiniz. Yalnızca hava almadığına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aynı zamanda ara ara tüketmek istiyorsanız, porsiyonlar halinde ayırmanızda fayda vardır. Böylece sürekli olarak dondurucudan çıkarmak zorunda kalmayacaksınız. Hem bu durum da hurma açısından sağlıksız olacaktır. Derin dondurucudan çıkarmış olduğunuz hurmayı, 20 dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Hurmanın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

  • Kanser önleyici özelliği bulunmaktadır. Yani tam olarak hurma, kanser hücrelerinin çoğalmasını büyük oranda engellemektedir.
  • Özellikle ilerleyen yaşlarda sıkça karşılaşılan unutkanlık problemlerinde yine hurmanın büyük oranda tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Şöyle ki, günde 3 hurma tüketimi geçici hafıza kaybının ve unutkanlığın önüne geçmektedir.
  • Hurma, kalp ve damar sağlığına da oldukça iyi gelmektedir. Daha önce kalp krizi geçirmiş kişilerin hurma tüketmesi, olası bir kalp krizi riskini de oldukça azaltmaktadır.
  • Yüksek kolesterol hastalarının yine hurma tüketmesi oldukça faydalıdır. Kolesterolü azalttığı gibi zamanla tamamen ortadan kaldırmaktadır.
  • Damar sertliği yaşayan kişilerinde yine hurma tüketmesi ile bu problemin en aza indirilmesinde oldukça etkilidir.
  • Özellikle hamile kadınların hurma tüketmesi, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Rahim kaslarını güçlendirmesiyle de doğumu kolaylaştırmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.