Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?

Sararan Mermer Nasıl Temizlenir?
28 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.663 kez okundu.

Mermer temizliği, sağlık açısından çok büyük önem taşımaktadır. Evlerimizde özellikle mutfakta yer alan mermerler, sürekli olarak temizlenmelidir, aksi halde bakteriler mermer tezgah üzerinde yuva yapacak ve mikrop oluşumu ortaya çıkacaktır. Mermer yalnızca mutfakta değil, bir diğer ıslak alan olan banyolarda da sıklıkla kullanılmaktadır ki, buralardaki mermerin hijyenik olması da sağlık için büyük önem taşımaktadır.

Mutfak ve banyo mermerlerinde çeşitli nedenlerle zaman zaman sararma sorunu ortaya çıkmaktadır. Ancak mermerlerde ortaya çıkan bu sararma sorunu bazı yöntemler kullanılarak temizlenebilir.

Sararan Mermeri Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Yağ Çözücü

Sararmış olan mermer üzerine bir miktar yağ çözücü dökülür ve bu şekilde bir süre beklemesi sağlanır. Yağlar yirmi dakika içinde iyice yumuşayacak ve kabaracaktır. Aynı şekilde, yağ çözücü gibi çamaşır suyu da mermerin mikroplardan arındırılmasında kullanılabilmekte, ağartıcı özelliği sayesinde aynı zamanda mermerin beyazlamasını da sağlamaktadır.

Sararan mermerlerin temizlenmesi için sabunlu su ile ovarak temizlemek de işe yarayacaktır. Daha sonra bir kabın içine su konur, daha sonra bu suya limon suyu ile tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Mermer bu karışımla bir kez daha ovalanır. Son olarak detaylı bir durulama işlemi yapılır ve mermer kurumaya bırakılır.

2-)Kabartma Tozu

Mermer üzerinde bulunan inatçı ve zorlu lekelerin çıkarılması için, kabartma tozu yahut karbonat kullanımı da yarar sağlayacaktır. Ancak bu işlem düzenli olarak kullanıldığında işe yarar. Islak bezle kabartma tozu dökülen mermer iyice ovalanır ve daha sonra nemli temiz bir bezle de durulama işlemi gerçekleştirilir.

Mermeri Leke Çeşitlerine Göre Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Pas Lekeleri

Mermer üzerinde bulunan pas lekelerinin temizlenebilmesi için, pas sökücü malzemeler kullanılabilir. Mermere zarar vermeyen bu ürün, mermer üzerine dökülmeli ve birkaç saat boyunca bekletilmelidir. Daha sonra su ile durulama işlemine geçilir. Bu ürün daha çok banyo mermerlerinde oluşan pas lekelerinin giderilmesi için kullanılmaktadır.

2-)Yağ Lekeleri

Mutfakta yer alan mermer ve granit tezgahlarda yağ lekeleri can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Bunların temizliği için çok az miktarda benzin kullanılabilir. Ancak benzinin yanıcı bir madde olduğu unutulmamalı, çok dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır. Lekeli bölgeye benzin döküldükten sonra bir süre beklenir ve daha sonra tezgahtaki benzin kalıntılarının temizlenmesi için bulaşık deterjanı ve su kullanılarak iyice yıkanır, ardından durulanır. Buna ek olarak yağ sökücü ürünlerden de yararlanılabilir.

3-)Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi olan mermer tezgahın temizliği için birkaç damla amonyak, az miktarda oksijenli su karıştırılarak mermer üzerine dökülür ve mermer tezgah iyice ovalanır. Daha sonra mermerin kuruması beklenir ve tamamen kuruyan mermer, temiz ve nemli bir bezle durulanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git