Naylon Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Naylon Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?
14 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 1.424 kez okundu.

Naylon masa örtüsü, kolay temizlenebilir olmasında dolayı oluşundan dolayı evlerde sıklıkla tercih edilen masa örtüsü çeşitlerinden biridir. Özellikle mutfak masaları için hemen her evde kullanılan bir örtüdür.

Naylon Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Naylon masa örtüsü temizliği oldukça basit bir işlemdir. Öncelikle çok fazla zorunda kalmadıkça makinede yıkanmaması gerektiğini hatırlatalım. Yemek masasında serildiği için ise mümkün olduğunca kimyasal bir madde ile temizlenmemesi de oldukça önemli bir konudur. Bu masa örtüleri genellikle renkli ve desenli olduğundan dolayı, temizliğinde kullanılan kimyasal süreklilik durumunda bu masa örtüsünün renklerini ve desenlerini yıpratacak, hatta silecektir.

Naylon masa örtüsünü temizlerken daima doğal temizleyici ürünler kullanılması gerekir. En nihayetinde kir ya da toz içinde kalan bir örtü olmadığı için, sabunlu su ve bez yardımıyla bu örtüyü rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Zaten bu kadar çabuk temizlenmiyor olsa, sanıyoruz ki bu kadar çok kullanılmazdı 🙂

Naylon Masa Örtüsünü Makinede Yıkamak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, zorunlu kalmadıkça tercih etmemenizi öneriyoruz. Eğer bu örtüyü çamaşır makinesinde yıkamanız gerekiyorsa, her zaman tek yıkamaya özen göstermelisiniz. Üzerindeki desen ve renkler başka kıyafetlere geçebileceğinden bu durum oldukça hassastır ve dikkat edilmelidir.

Naylon örtünüzü makinede yıkayacağınız zaman mümkün olduğunca hassas ve en düşük ayarda yıkamanızı öneririz. Yine sürekli olarak bu örtüyü makinede yıkamanız, kullanım ömrünü kısaltacağından, bu işlemi nadiren tekrarlamanız önerilmektedir.

Naylon Masa Örtüsü Ütülenir Mi?

Evet ütülenebilir. Fakat makinede yıkandığı zamanlarda ütülenmesi daha doğru olacaktır. Genellikle çok kırışan bir yapıya sahip olmadığı için, aşırı kırışma durumunda üzerine kumaş koyarak ütüleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ütünün direkt olarak naylon ile temas etmesi, naylonun yanmasına ve ütünün altında iz kalmasına sebep olacaktır.

Kumaş Masa Örtüsü İle Naylon Masa Örtüsü Arasındaki Farklar

Kumaş masa örtüsü ile naylon masa örtüsü arasında aslında tek fark vardır diyebiliriz. Bundan biraz önce az da olsa bahsetmiş olsak da, detaylandırmamız anlaşılabilir olması açısından daha doğru olacağını düşündük 🙂

Öncelikle kumaş masa örtüleri kirlendiği zaman yıkanması gerekmektedir. Aksi taktirde leke kalıcı hale geleceğinden daha sonra temizlendiğinde bu lekeleri çıkarmak da zorlaşacaktır. Bu cins masa örtülerinin sık sık yıkanması gerektiği gibi sık sık ütülenmesi de gerekmektedir. Keza kumaş olmasından dolayı kırışabilme özelliği vardır. Fakat naylon masa örtüleri kumaşın tam tersine sadece silinerek temizlenebilir. Aynı şekilde ütü de istemez. Fakat bazı naylon türleri her ne kadar kolay temizlenebilir olsa da, kumaş özelliği taşıdığından nadir de olsa yıkanması ve ütülenmesi gerekebilmektedir, fakat nadir 🙂

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git