Bilgi Yeriniz

Arabadaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

16.07.2018
1.468
Arabadaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Uyandınız, hazırlandınız, kahvaltınızı yaptınız ve arabanızın anahtarını alıp evden çıktınız. Arabanıza bindiniz ve birden koltuğa yapışmış size bakan bir sakız gördünüz ya da daha arabanıza bile binmeden kaputun üzerinde mutlu mutlu yatan bir sakız. Aklınızdan ilk geçen şey tabii ki de onun nasıl temizleneceği olmayacak. Fakat tüm o sorgulamayı ve kızgınlığı atlattıktan sonra çözüm evresine geçtiğinizde bu soru epeyce kafanızı kurcalayacak.

Arabadaki Sakız Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Sakızın güçlü ve yapışkan yapısı yüzünden temizliğini düşünürken belki karalar bağlamaya başladınız bile. “Sakız döşemeden nasıl çıkar?” ya da “Çıkarabilsem bile ne kadarını çıkarabilirim?” diye uzun uzun düşünmenize hiç gerek yok. Çünkü her leke gibi bunun da bir çözümü var. Size bu durumu nasıl çözeceğinizi adım adım gösteren bir içerik hazırladık. Bunları deneyerek bu derdinizden kurtulabilirsiniz.

1-)Döşemeden Sakız Lekesi Çıkarmak

  • Bu, en çok bilinen ve denenen yöntemdir. Oldukça kolaydır ve genellikle de işe yarar. İhtiyacınız olan malzemeler yalnızca buz ve bir plastik poşettir. Plastik poşete buzu koyduktan sonra eriyen suyun çıkmaması için sıkıca bağlayın. Ardından sakızın bulunduğu bölgeye uygulayın ve sakız donana kadar 5 dakika kadar bekleyin.
  • Buz sakızı donduracak ve yapışkan yapısının azalmasını saplayacak ve çıkarma işlemini kolaylaştıracaktır. Eğer sakız lekesi buzu bırakabileceğiniz bir yerde değilse, buzu kendiniz tutarak bekletmek zorunda kalacaksınız. Fakat elinize zarar vermemek için buz poşetiyle elinizin arasına bir havlu koymayı ihmal etmeyin.
  • Dondurma işlemi bittikten sonra sakızı döşemenizden çıkarmak için ucu keskin olmayan herhangi bir metali kullanabilirsiniz. Sakızı çıkarırken döşemenize zarar vermediğinizden emin olun. Yavaşça ve sabırla ilerleyin. Aceleye getirmeniz istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Bu işlemin ardından sakızın çıkmış olması gereklidir.

2-)Arabanın Dış Yüzeyinden Sakız Çıkarmak

Arabanızın içine yapışabildiği gibi dışına da sakız yapışabilir. Böyle bir durumda sakızı, arabanın dış yüzeyine zarar vermeden çıkarmak kilit noktadır. Bunun için de bir ön hazırlık yapmanız gereklidir. Herhangi bir ürün uygulamadan önce sakızı olabildiğince çıkarmaya çalışın. Fakat kazımaya çalışmayın. Bu işlemi yaparken de arabanızı gölge bir alana çekin ki siz bu işle uğraşırken sakız daha çok eriyip işinizi zorlaştırmasın.

Sakızı yeterince çıkardığınızı düşünüyorsanız kalan lekeyi biraz sıcak su ve bulaşık deterjanıyla çıkarabilirsiniz. Deterjanlı suyu uygularken sert olmayan bir kumaş kullanırsanız, arabanızın dış yüzeyine zarar vermek ihtimaliniz artar. Bu adımları tekrarlamanız gerekebilir. Sakızı çıkardıktan sonra arabanızın boyası için koruyucu bir cila uygulama gereği duyabilirsiniz.

Artık arabanıza sakız yapıştığında neler yapabileceğini biliyorsunuz. Arabanıza hiçbir sakızın zarar vermeyeceğini bilerek günü rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.