Bilgi Yeriniz

Peynirli Poğaça Nasıl Saklanır?

30.04.2018
5.531
Peynirli Poğaça Nasıl Saklanır?

Hamur işi, özellikle Türk mutfağında geniş bir yer sahibi olan vazgeçilmez lezzetlerden biridir. En çok tercih ettiğimiz hamur işlerinden birisi de poğaçadır. Birkaç günlük sabah kahvaltısına çeşit olarak ya da misafir geldiğinde çayın yanında ikram olarak, gün içinde atıştırmalık olarak düşündüğümüzde bir nevi hayat kurtaran bir besindir.

Poğaça, içine koyabileceğimiz malzeme çeşitliliğine rağmen en çok tercih ettiğimiz olanı peynirli poğaçadır. Malzemesi kolaydır, yapımı diğerlerine göre bilhassa daha kolaydır fakat yine de hamur işi her zaman uğraştırır. Aslında her yapılan hamur işi için çabuk tüketilmesi daha iyidir ama tekrar tekrar poğaça yapacak vakit bulmak zor olduğundan yapıldığı zaman birkaç gün tazeliğini korusun isteriz.

Peynirli Poğaçayı Saklama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Hava Almayan Kap

Her besini saklamada olduğu gibi poğaça için de hava almayan kaplara ihtiyaç vardır. Saklama konusunda genel olarak plastik bir kap çok fazla önermiyorum. Elinizde var ise cam kap kullanabilirsiniz ama yok ise plastik kap ikinci tercih sebebidir. Birkaç gün sonra bile tüketebilmek için bu şekilde sakladığınızda buzdolabına koymanıza da gerek kalmayacaktır.

2-)Streç Film, Buzdolabı Poşeti veya Alüminyum Folyo

Öncelikle ilk olarak yapılması gereken poğaçalar soğuduktan sonra alüminyum folyo ile sarılmalıdır. Alüminyum folyo ile sarıldıktan sonra buzdolabı poşetine yerleştirilip, buzdolabına koyabilirsiniz. Bir süre bu şekilde kaldıktan sonra çıkartıp ısıttığınızda eski tazeliğine geri dönecektir. Fakat buzdolabından çıktıktan sonra kısa sürede tüketilmelidir.

Peynirli Poğaça Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Poğaçalar sıcakken herhangi bir kaba veya poşete koymamak gerekir. Bu durum hamurlaşmasına sebep olur. Görüntü olarak çirkinleşebilir.
  • Aşırı sıcağa ve aşırı soğuğa maruz kalmamasına dikkat ediniz.
  • Peynirli poğaçayı buzdolabından çıkardıktan sonra 2-3 dakika normal sıcaklıkta bekletip mikrodalga fırında veya tavada öyle ısıtınız.

Hamur Halindeki Peynirli Poğaça Nasıl Saklanır?

Peynirli poğaçadan fazla yapmışsanız ya da direkt olarak acil durumlar için elinizin altında hazır bulunsun, hemen fırına atabilmek istiyorsanız, tabii ki hamur hali ile saklamak yerinde bir karar olacaktır. Bunun için ise dikkat edilmesi gereken ince bir detay vardır.

Normalde malzemeleri ile her anlamda hazır olan poğaçalar direkt olarak buzdolabı poşetlerine yerleştirip buzluğa atılıyor. Fakat bu hamurların yapışmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden önce tepsi veya cam kaba fırınlanacakmış gibi poğaçalar yerleştirilip buzluğa koyulmalıdır. 1 gün buzdolabında kaldıktan sonra ise çıkarılıp donmuş hali ile buzdolabı poşetlerine yerleştirirseniz, hem dolabınızda daha az yer kaplamış olacaksınız hem de poğaçalarınız birbirine yapışmamış bir şekilde kalacak. Bu şekilde yaklaşık olarak 1 yıl rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.