Bilgi Yeriniz

Donmuş Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir?

30.03.2018
14.902
Donmuş Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir?

Hem pratiklik hem de zaman kazandıran dondurulmuş yiyecekler, uygun koşullarda saklandığında besin değerlerinden bir şey kaybetmeden uzun müddet derin dondurucuda kalabilmektedir. Özellikle yemek hazırlamak için vakit kalmayan günlerde, dondurulmuş yemekler ev hanımları için kurtarıcı olabilmektedir. Çalışan hanımlar ise kısa zamanda hızlı bir şekilde yemek hazırlamayı dondurulmuş besinler sayesinde tamamlayabilmektedir.

En fazla dondurulan, dondurucuya atılan yemek çeşitlerinden bir tanesi de yaprak sarmasıdır. Hem ara öğün hem de yemeklerin yanında verilebilecek bir atıştırmalık olarak sunulan yaprak sarması, uzun süre derin dondurucuda saklanabilmektedir. Ancak yaprak sarması, pişirme esnasında birkaç püf noktanın bilinmesini gerektirir. Aksi halde dondurulmuş sarmalar, pişirme esnasında açılabilir ve içlerindeki malzeme tencereye dağılabilir. Bu durumda hem görsel olarak hem de lezzet bakımından bir sorun ortaya çıkabilir.

Buzları Çözülmeden Pişirmeyin

  • Dondurulmuş besinlerin hemen hepsinde, buzunun çözülmesini beklemek gerekir. Bunun için gıda, pişirmeye yakın bir süre öncesinden dondurucudan çıkarılmalıdır. Buzlu halde tencereye atılan yaprak sarması beklenen performansı vermeyecek, tadında ve görüntüsünde farklılıklar meydana gelecektir.
  • Buzların çözülmesi için yaprak sarmalarını sıcak suyun altına tutmak kaçınılması gereken bir işlemdir. Aksi halde sarmaların tadında fark edilir bir değişiklik ortaya çıkabilir.
  • Buzları çözülen sarmalar, tencereye konmalı ve üzerine su eklenmelidir. Ardından az miktarda zeytinyağı da tencerenin içine ilave edilmelidir. Eğer sarmalar dondurulmadan önce pişirilmiş ise çok az miktarda su eklenmesi yeterli olacaktır. Sarmalar pişme işlemine sokulmadan dondurulmuş ise mutlaka su miktarı yemeğin miktarına uygun olmalıdır.
  • Tencereye eklenen suyun miktarı oldukça önemlidir. Çok fazla su eklenmesi sarmaların açılmasına ve dağılmasına neden olabilir.
  • Buzlu olarak ısıtma işlemi uygulanması halinde, yaprak sarmaları çok çabuk dağılabilir ve aynı zamanda su eklenmeden tencerede ısıtılmak istenen sarmalar tencerenin dibine yapışabilir, yanabilir.

Püf Noktalar

Dondurucudan çıkarılan ve buzu çözdürülen yaprak sarması, yeniden buzluğa atılmamalıdır. Birden fazla dondurulan besinlerin besin değeri düşer ve özellikle içinde et bulunan gıdalar sağlık açısından risk taşır bir hale gelir. Bu nedenle sarmalar dondurucuya atılmadan hemen önce, tek pişirimlik olacak şekilde ayrıştırılmalıdır.

Dondurulmuş gıdaların hemen hepsinde olduğu gibi yaprak sarmasının çözülmesi de buzdolabında beklenmelidir. Buzun kolay ve hızlı çözülmesi için mikrodalga fırın da işe yarayabilmektedir. Ancak yine de bu yöntem tavsiye edilmez

Sarmaların sıcak su ile çözülmesi, besinde bakteri oluşumunu tetikleyecek ve yemek sağlıksız bir gıda haline gelecektir. Bu nedenle buzun çözülmesi için sıcak değil soğuk su kullanılmalı, su da ortalama yarım saatte bir değiştirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.