Bilgi Yeriniz

Salamura Yaprak Tuzu Nasıl Giderilir?

26.11.2018
9.833
Salamura Yaprak Tuzu Nasıl Giderilir?

Salamura yaprak tuzu nasıl giderilir en merak edilen ve karşımıza çıkan sorulardan birisidir. Salamura yaprak sarma yapmak için kullanılan bir üründür. Salamura yaprakları kendiniz bahçenizde yetiştirip daha sonra salamura edebileceğiniz gibi daha sonrasında hazır bir halde marketlerden de satın alabilir ve sarma yapmak için kullanabilirsiniz.

Sarma yapraklarını evde kendiniz salamura ederek kullanabilirsiniz. Bu yöntem çok basit olsa da bazı konularda daha dikkatli hareket ederek kötü bir sonuç elde etmenin önüne geçebilirsiniz.

Salamura yapraklar mevsiminde toplanır ve daha sonrasında yemekler için salamura edilir. Salamura etme işlemleri esnasında belirli noktalara dikkat etmediğiniz takdirde yapraklar olması gerekenden daha tuzlu olabilir. Bu durum sarmanın tadında da değişimlere neden olabileceği için önemli bir konudur.

Salamura Yaprak Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Salamura yaprak yaptınız ve tadı çok tuzlu olduysa belli başlı yöntemleri kullanarak fazla olan tuzu yok edebilirsiniz. Salamura yaprakların çok tuzlu olmasının sebeplerinden birisi salamura edilirken kullanılan fazla tuz ya da pişirme yönteminde yapılan bazı hatalardır. Salamura işlemi yapılırken belirli miktarda tuz konulması önemli olsa da belirli miktarın üzerinde kullanım yapılmamasına da dikkat edilmelidir.

Salamura yaprak yapımında tuz ayarının mutlaka yaprak miktarına uygun bir şekilde yapılması gereklidir. Fazla tuz kullanımı salamura yapraklarının da tuzlu olmasına neden olabilir. Salamura yapraktan yaptığınız sarmanın çok fazla tuzlu olması halinde yapılması gereken nokta ise sarmanın ne ile tüketileceğidir. Fazla tuzlu sarmanın tuzunu yok edebilmek için sarmanın yanında yoğurt ya da tuzsuz salçadan yapılmış bir sos kullanımı yapabilir, tadın denge kurmasını sağlayabilirsiniz.

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura yaprak yapmak kolay bir işlemdir. Tuzun ayarının doğru bir şekilde yapılması ile birlikte tam istenilen lezzette bir yaprak elde etmek mümkün olacaktır.

Gerekli Malzemeler:

 • Yarım kilo kaya tuzu,
 • Cam kavanoz,
 • 2 litre süt,
 • 1 bardak kaya tuzu,
 • 10 adet asma yaprağı.

Nasıl Yapılır?

 • Yaprakları salamura etmek için öncelikle asma yaprakları ufak desteler yapın.
 • Daha sonra yaprakların ucuna 1 çay kaşığı kaya tuzu ekleyin ve rulo yapın.
 • Hazırlanan ruloları cam kavanoza ekleyin ve arasında boşluk kalmamasına dikkat edin.
 • 1 litreye 200 gram kaya tuzu eklenecek bir şekilde suları hazırlayın ve sular soğuduktan sonra kavanozların içine yavaş bir şekilde ekleyin.
 • Sonra kavanozun ağzına kadar su ile doldurduktan sonra ağzına bir plastik yerleştirerek taşmasını engelleyin.
 • Kavanozları sıkıca kapatın ve serin bir bölgede saklayın. Sık sık kontrol edin. Tuzlu su azaldığında yeniden tuzlu su ekleyebilirsiniz.
 • Yaprakların havayla temas etmemesini sağlayarak bu şekilde muhafaza edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.