Bilgi Yeriniz

Tükenmez Kalem Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

11.07.2018
3.600
Tükenmez Kalem Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Kalemlerin çeşitli sebepler sonucunda içerisindeki mürekkep akabilir. Masaya, çantanıza ya da herhangi bir yerde mürekkep lekesinin oluşması çok can sıkıcı bir durumdur. Tükenmez kalemin içerisinde de mürekkep bulunduğu için kullanılırken ya da taşınırken dikkat edilmelidir. Kapakları mutlaka kapatılmalıdır.

Tükenmez kalemler küçük çocukların eline ulaştığında ise olacakları tahmin etmek zor değildir. Evin birçok bölümünü tükenmez kalemlerle ile süslenmiş bir biçimde bulabilirsiniz. Özellikle kıyafetlere bulaşan mürekkep lekelerini bir an önce temizlemek gerekir. Yetişkin insanlarda sadece lekeden ibaret olan bu durum, küçük çocuklarda tehlikeli durumlara sebep olabilir.

Evin hangi köşesinde ya da hangi kıyafetiniz tükenmez kalem lekesi ile bulaşmış olursa olsun, en kısa zamanda müdahale edilmesi gereklidir. Paniğe kapılmadan, soğukkanlılığınızı koruyarak ve aşağıdaki yöntemleri uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Peki bu temizleme yöntemleri nelerdir?

Tükenmez Kalem Lekesini Kıyafetten Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

  1. Kıyafetinizin kumaşınıza göre ürün tercihi yapmalısınız. Aklınıza gelen her temiz ürününü kıyafetinize uygulamamalısınız. Leke nereye bulaşmış olursa olsun ilk olarak kıyafetiniz tersine, lekeli olan bölgenin alt kısmına havlu veya emici pamuklu bir bez yerleştirmelisiniz. Kıyafetinize tamamen değil, sadece lekeli bölgenin tersine yerleştirmelisiniz.
  2. Tükenmez kalem lekesini çıkarmaz için alkollü ürünler kullanarak lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Limon kolonyası, saç spreyi, aseton, el temizleme ürünlerinden herhangi biri evinizde varsa lekenin üzerine uygulayarak bir süre beklemelisiniz. 10-15 dakika yeterli olacaktır. Sıvı çamaşır deterjanının da leke çıkarıcı özelliği olduğundan dolayı tükenmez kalem lekesinin temizlenmesine yardımcı olabilir.
  3. Bir süre bekledikten sonra dikkat etmeniz gereken nokta lekeyi ovalayarak ya da silmeye çalışarak temizlemeye çalışmamalısınız. Zira bu hareketler, lekenin daha da yayılmasına sebep olabilir. Onun yerine tampon hareketler ile lekenin çıkmasını sağlamalısınız.
  4. Lekeli bölgeyi yukarıdaki yöntemler ile çıkardıktan sonra çamaşır makinesinde ya da elde uygun yıkama talimatlarına göre yıkadıktan sonra tükenmez kalem lekesinden tamamen kurtulmuş olacaksınız. Eğer çamaşır makinesine atmadan önce leke tamamen çıkmadıysa, bahsettiğimiz birden fazla yöntemi kıyafetiniz üzerinde deneyebilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi İçin Uygulanmış ve Kesin Sonuç Vermiş Yöntemler Nelerdir?

  • Tükenmez veya keçeli kalem lekesi olan bölgelere saç spreyi uygulanması.
  • Tükenmez kalem lekesi üzerine limon kolonyası dökülmesi ve kağıt havlu ile tampon hareketler yapılması.
  • Koltukların üzerindeki tükenmez kalem lekesi için saf alkol kullanılması.
  • Tişörtün tükenmez lekesi olan bölümüne pamuk ile aseton uygulaması yapılması.
  • Halıda oluşan tükenmez kalem lekesi için halı temizleyicilerin kullanılması.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.