Pamuk Yorgan Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Pamuk Yorgan Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 878 kez okundu.

Soğuk kış aylarında bizi sıcacık tutan yorganlarımızın, kış bitiminde raflara temiz olarak kaldırılması önemlidir. Evet her birimiz yorganlarımızı kılıflarla kullanırız ve sık sık kılıfları değiştirir, yıkar ve temizleriz. Ancak temiz kılıflar kadar temiz yorganlar da sağlığımız açısından çok önemlidir. Eğer yorganınız pamuk yorgansa evde kendinizin temizleyebileceği bir yorgan çeşidine sahipsiniz demektir.

Ancak pamuk yorganınızın etiketindeki bakım talimatlarına uymanız gerekir. Eğer bakım talimatında kuru temizleme önerisi var ise mutlaka profesyonel bir temizleme gerektirir. Ancak pamuk yorganınızın etiketinde nasıl yıkamanız gerektiğine dair bakım önerileri var ise evde yorgan temizliğine başlayabilirsiniz.

Pamuk Yorgan Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

  • Öncelikle yıkamak istediğiniz pamuk yorganınızın çamaşır makinesine sığdığından emin olun. Eğer çamaşır makineniz küçükse ve pamuk yorganınız makinenize sıkıştırarak sokmaya çalışıyorsanız, yorganınız asla temizlenmeyecektir. Bu husus çok önemlidir çünkü çamaşır makinesine sıkışık bir şekilde konulmuş yorgan deterjanı tam olarak içine nüfuz edemez ve durulama esnasından da tam durulayamaz. Deterjandan arınmamış bir yorgan olarak çıkar. Çamaşır makinesine rahat sığan pamuk yorganınızı etiket bakım önerilerine uyarak rahatlıkla yıkayabilirsiniz.
  • Pamuk yorganınızın önce kılıfını çıkarın. Kılıfınızı diğer çamaşırlarla yıkayabilirsiniz, yorganınızla birlikte çamaşır makinesine atmayınız. Şimdi pamuk yorganınızı kontrol ediniz ve eğer delikleri, yırtıkları varsa mutlaka dikin. Çünkü makinede yıkanma esnasında dönme hareketlerinde biraz hırpalanan pamuk yorganınızın delik ve yırtıklarından pamuklar çıkacaktır.
  • Pamuk yorganınızı çamaşır makinesine yerleştirdikten sonra eğer çok lekeli bir yorgan değilse, hafif bir deterjan kullanın. Yorganınız çok lekeli ise yine hassas leke çıkarıcılardan kullanmalısınız. Pamuk yapısı itibari ile suyu çeker ve topaklanır, bu yüzden çamaşır makinenizi ılık suda hassas ayarda ayarlamalısınız. Böylece keçeleşmenin önüne geçmiş olursunuz. Pamuk deterjanı emdiği için durulama işlemini tekrarlayabilirsiniz. Ancak sıkma işlemini asla tekrarlamayınız. Çünkü pamuk yorganınız sıkma işlemiyle fazla hırpalanırsa topaklanmalar ve keçeleşmeler olacaktır. Bu da yorgan içerisinde dengesiz bir şekilde pamukların gruplaşmasına neden olur.

Pamuk Yorgan Nasıl Kurutulur?

Pamuk yorganınızı kurutmak da yıkamak kadar önemlidir ve özenle yapılması gerekir. Çamaşır makinesinden çıkardığınız pamuk yorganınızı asla katlı bir şekilde kurutmaya çalışmayınız. Mutlaka açık düz bir şekilde açık havada kurutmalısınız. Pamuk yorganın mutlaka kuruduğundan emin olmalısınız. Yorgan içerisinde sizin dışarıdan dokunarak anlayamadığınız ya da hissedemediğiniz bir ıslaklık kaldığı takdirde orada rutubet, nem ve koku oluşacaktır. Bu da yorganınızın bakteri üretmesine neden olur ve sağlığınızı etkiler. Pamuk yorganınızı mutlaka tam olarak kurutmalısınız.

NOT: Eğer pamuk yorganınızı yıkama ya da yıkatma fırsatınız yoksa lekeli bir yorgan olmamak kaydıyla güneşli bir açık havada havalandırmanız tavsiye edilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git