Bilgi Yeriniz

Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

08.05.2018
5.180
Sararan Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolaplarında sararma sorunu can sıkıcıdır. Bunların eski haline getirilmesi hem uğraş ister hem de istenen derecede temizlik her zaman sağlanamaz. Mutfak dolaplarının yapımında kullanılan malzemeye göre sararma geçebilir ya da kalıcı hale gelebilir.

Mutfak Dolapları Neden Sararır?

  • Mutfağın güneş alması ve güneşin doğrudan dolaplara yansıması, dolaplarda bir süre sonra sararma oluşmasına yol açabilir.
  • Ocağın aktif olarak kullanımı da mutfak dolaplarının hem sararmasına hem de kirlenmesine neden olmaktadır. Genellikle de yağlı yemeklerin hazırlığı sırasında dolap kapaklarına sıçrayan yağlar, zamanla sarı bir görüntüye yol açar, dokunulduğunda ise yapış yapış bir his bırakır.
  • Mutfak dolaplarının sararmasının bir başka nedeni de, kullanılan malzemenin kalitesiz olmasıdır. Özellikle de beyaz membran dolap kapaklarında bu durum sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bu yapı malzemesindeki oluşan sararma temizlikle geçmeyeceği için kapağın değiştirilmesi gerekecektir.

Sararan Mutfak Dolaplarının Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Her ne kadar mutfakta çok fazla ihtiyaç duyulan bir eşya olmasa da, perde kullanmak mutfak dolaplarının güneşe maruz kalmasını engelleyen temel malzemedir. Güneşlik olarak tabir edilen kalın perdeler, güneşin doğrudan mutfağa girdiği saatlerde çekilirse, dolaplarda güneşten kaynaklanan sararmalar oluşmayacaktır.
  • Sirke ve karbonat, mutfak dolaplarının temizlenmesinde de kullanılabilir. Bu iki doğal malzeme, mutfak dolaplarındaki kir ve lekelerin de temizlenmesini sağlayacaktır. Bu yöntem için ilk olarak karışım hazırlanmalıdır. Bir ölçü sirke, iki ölçü suya karıştırılır ve daha sonra ikine bir miktar da karbonat eklenir. İyice karıştırılarak karbonatın tamamen erimesi sağlanır. Bu karışımla dolapların iç ve dış yüzeyleri silinebilir. Kullanılan bezin yumuşak olası da çok önemlidir, kullanılan sert ürünler dolap yüzeylerinin çizilmesine neden olabilmektedir. Silme işleminden sonra nemli bir bezle durulama yapılmalı ve dolaplarda kabarma oluşmaması için son olarak dolap yüzeyleri kuru bir bezle silinmelidir.
  • Parlak mutfak dolaplarının temizliğinde, kirlerin oluştuğu an silinip temizlenmesi oldukça önemlidir. Parlak yüzeyli dolaplar çiziklere karşı çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yumuşak bez kullanılmasına özen gösterilmelidir. Beyaz sirke ve arap sabunu bu yüzeylerde iç rahatlığı ile kullanılabilir.
  • Bütün bunlara ek olarak, mutfakta aspiratör kullanımı da alışkanlık haline getirilmelidir. Aspiratör yemeklerdeki istenmeyen kokuyu çekerken aynı zamanda yemeğin buharını da çekmektedir. Bu da mutfak dolaplarında yağ oluşumunun engellenmesini sağlamakta, kirlenme süresini uzatmaktadır.

Mutfak dolaplarının belli aralıklarla temizlenmesi, özellikle iki üç günde bir de olsa nemli bir bezle hafifçe bu dolapların silinmesi, kirlerin kalıcı hale gelmesine engel olacaktır. Sararma söz konusu ise deneme yapılmak şartıyla çamaşır suyu ya da ağartıcı deterjanlar da kullanılabilir. Ancak bazı dolaplarda bu ürünlerin kullanımı renk değişimi ve deformasyona yol açabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.