Bilgi Yeriniz

Hazır Yufka Nasıl Islatılır?

Genel
14.05.2018
15.274
Hazır Yufka Nasıl Islatılır?

Hazır alınmış yufka, özellikle ani gelen misafirlerde çabuk hazırlanması sebebi ile birçok evde bulunmakla birlikte kişiye oldukça kolaylıklar sağlamaktadır. Yufka açmak genelde meşakkatli ve zaman alan bir işlemdir. Evet daha lezzetli ve doyurucu olur fakat süre olarak fazla zaman aldığı için genelde tercih edilmemektedir. Bu yüzden hazır yufkalar fazlaca tercih edilir.

Hazır yufka kullanırken öncelikle yufkanın bayat olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Özellikle marketten aldığınız yufkaların üzerinde son kullanma tarihleri yazmaktadır fakat yufkacıdan aldıklarınızda yazmamaktadır. Yufkanızın bayat çıkma durumunda yaptığınız böreğin tadı da çok lezzetli olmayacaktır.

Dönelim konumuza, örneğin hazır yufka ile börek yapacaksınız. Böreğe başlamadan önce ilk yapmanız gereken işlem yufkayı ıslatmak olmalıdır. Şimdi ise sizlere hazır yufka nasıl ıslatılır onun ile alakalı birkaç yöntem sıralamak istiyoruz.

Hazır Yufka Islatma Yöntemleri Nelerdir?

  • Biraz önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle çat kapı gelen bir misafiriniz varsa uzun uzadıya bir hamur işi ile uğraşmak istemeyebilirsiniz. O yüzden yufka ıslatmada kullanabileceğiniz en hızlı yöntem su ve sıvı yağ olmalıdır. Böreği yaparken her bir katta yufka üzerine su ve sıvı yağ karışımını sürmeniz böreğinizi daha çabuk hazırlamanıza yardımcı olmaktadır.
  • Yufkayı ıslatmak için süt de tercih edebilirsiniz. Yine yufkalarınızın her katına süt sürmeniz gerekmektedir.
  • Eğer börek yaparken daha geniş bir vaktiniz var ise hazır yufkalarınızı ıslatmak için yoğurt da tercih edebilirsiniz. Yoğurt işlemi diğerlerine göre biraz daha vakit almaktadır fakat bu işlemi de yine hızlı bir şekilde bitirmeniz için bir yöntem vardır. Bu da su kullanımıdır. Yoğurdu su ile karıştırdığınızda yine her kata olacak şekilde sürebilirsiniz.
  • Kimsenin çok bilmediği, kullanmaktan da çekindiği bir diğer ıslatma yöntemi maden suyudur. Yine yukarıdaki işlemi maden suyu için de tekrarlayabilirsiniz.
  • Yumurtanın sarısı ve sütü karıştırarak da yufkanızı ıslatabilirsiniz. Bu karışımı kullanmak aynı zamanda böreğin kuru olmasını da engelleyebilirsiniz.

Kuru Yufka Islatma Yöntemleri Nelerdir?

Kuru yufka ıslatma işlemine, çiğ yufkadan daha fazla zaman gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Kuru yufkayı nasıl ıslatmamamız gerekir kısaca anlatmak gerekirse;

  • Öncelikle lavabonuzda suyun altına tutmanız, önlü ve arkalı bir şekilde ıslatmanız gerekmektedir. Sonrasında ise sermiş olduğunuz temiz bir örtünün üzerinde onları 15-20 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Hem sularını bırakmaları hem de yumuşamaları için bu süre ideal bir süredir.
  • Böreği yaparken yufkayı parçalayabilirsiniz. Sonrasında ise her bir parça üzerine hazır yufkada ıslatma işleminde kullandığımız yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.