Bilgi Yeriniz

Bağırsak Yırtılması

15.05.2018
2.652
Bağırsak Yırtılması

Bağırsaklar, sindirim sisteminin çok önemli bir bölümüdür ve burada ortaya çıkan sorunlar genel olarak bütün vücudu olumsuz yönde etkilemektedir. Bağırsak sorunlarından bir tanesi de, yaygın olarak ortaya çıkan bağırsak yırtılmasıdır. Bağırsak yırtılması hakkında çok detaylı bilgi sahibi olmayan kişilerde bu durumun endişe uyandırması normaldir. Ancak aslında bu durum gerçekten de endişelenmeyi gerektirir.

Çünkü bağırsak yırtılması fark edilmez ve dolayısıyla da tedavi edilmez ise hayati tehlikeye neden olabilir ve bağırsak kanseri riski de meydana gelebilir.

Bağırsak Yırtılmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Bağırsak yırtılmasında temel neden hemoroid ya da bilinen adıyla basur rahatsızlığıdır. Bu durum, damarların varisleşmesi sonucu ortaya çıkar ve bağırsaklar bu durumdan doğrudan etkilenmektedir. Dışkılama sırasında ortaya çıkan basınç sonucunda da bağırsak yırtılması sorunu meydana gelebilir. Basur sorunu olan kişiler, bağırsak kanaması sonucunda dışkıda görülen kanamayı hastalığın bir getirisi olarak yorumlayabilir ancak kanamanın nedeninin tespit edilmesi son derece önemlidir.
  • Bağırsaklarda yırtılmaya yol açan nedenlerden bir tanesi de anal fistüllerdir. Bu durum halk arasında makat çatlaması olarak da bilinmektedir. İhmale oldukça açık bir hastalık olan anal fistül rahatsızlığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi oranda ilerleme gösterebilir. Anal fistüller genellikle kişinin kabız olması ve çok fazla ıkınması sonucunda söz konusu olmaktadır.
  • Bağırsakla iltihaplanma ortaya çıkması halinde de bağırsaklarda yırtılma görülebilmektedir.
  • Kalın bağırsak yapısında yer alan mukoza tabakasının zayıf kısımlarından keseler açığa çıkabilir ve bu durum da bağırsak divertikülü olarak isimlendirilir. Kısa süreli de olsa kabızlık bu durumun temel sebebidir. Bu durumun tekrar etmesi halinde bağırsakta yırtılma ortaya çıkabilmektedir.

Bağırsak Yırtılması Tedavisi

  • Bağırsak yırtılması, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Dışkıda kanama temel belirtidir ve eğer bu durum bir süredir devam ediyorsa, önlem alınması elzemdir. Bağırsakların yırtılması sonucunda dışkı hem daha sıvıya yakın hem de siyah renge yakın bir şekilde ortaya çıkar. Tedavide, teşhis aşaması oldukça önemlidir. Bunun için genellikle endoskopi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemle bölgeye ilaç gönderilir ve bu ilaçların yırtıkları tedavi etmesi amaçlanır. İlaçların düzenli alınması ile hastanın durumunda olumlu yönde gelişme görülebilir.
  • Hastalığın teşhisinde geç kalınması halinde, cerrahi bir operasyon gerekebilir. Bağırsak yırtılması, bağırsakta kanser ya da tümör oluşumuna neden olmuş ise kemoterapi ve radyoterapi tedavisine başlanır.
  • Bu süreçte hastanın baharatlı ve çok acı besinlerden mutlaka uzak durması gerekmektedir. Ayrıca daha çok sebze tüketimi, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi, bağırsakların susuz kalmaması için fazla miktarda su içilmesi de son derece önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.