Yulaf Nasıl Saklanır?

Yulaf Nasıl Saklanır?
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.274 kez okundu.

Buğdaygiller familyasına ait bir besin olan yulaf, genellikle hayvan yemi olarak kullanılmakta olup, son yıllarda beslenme sistemlerinde bir diyet malzemesi olarak da tüketilmeye başlanmıştır. Özellikle tok tutması ve kalorisinin oldukça az olması, diyet listelerinde yulafın başrollerde olmasını sağlamıştır. Diyet programları dışında da insan vücudu ve sağlık açısından çok fazla yararı bulunan bir besin olduğu bilinen yulaf, öğütülerek ya da ezilerek satışa sunulmaktadır.

Yulafı Muhafaza Etme Yöntemleri Nelerdir?

Yulaf, lifli bir besindir ve kalp sağlığını korurken aynı zamanda kasların beslenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve kan şekerinin dengelenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Piyasadan ezilmiş ya da öğütülmüş olarak alınabilen yulaf, sütlü ara öğünlerde ve kahvaltılarda önemli bir yere sahip olmaktadır. Ancak yulafın saklama koşullarına çok dikkat edilmelidir. Yulaf uygun koşullarda saklanmadığında birtakım yapısal değişiklikler ortaya çıkabilir ve yararları, besin değeri yok olmaya başlar.

1-)Nem Faktörü

Yulafın muhafazası sırasında, saklanacak ortamın nem miktarı büyük önem arz etmektedir. Nem, yulafın çok çabuk bir şekilde bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle nem oranı uygun seviyede olmalı ve yulaf neme maruz kalmamalıdır. Aynı zamanda güneş ışığını doğrudan almayan, kuru bir yerde muhafazası da son derece önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için yulafın bulunduğu erzak rafında ya da etrafında sıvıların bulunmaması gerekmektedir. Bu şartlar söz konusu ise yulaf hava almayan bir saklama kabında uzun süre muhafaza edilebilir.

2-)Isı Faktörü

Yulaf, sıcağa maruz kaldığında çok kısa bir süre içinde bozulabilmektedir. Bu nedenle yulafın muhafaza edildiği alanın serin bir yer olması ve sıcağa doğrudan maruz kalmaması son derece önemlidir. Yulafın muhafaza edilmesi için gerekli ortalama sıcaklık 25 derecedir. Bu sıcaklığın sabit kalması ve artmaması için yulafların bulunduğu saklama kapları kesinlikle ısı yayan mutfak eşyalarının yakınında olmamalıdır.

Bu koşullar göz önüne alındığında yulafın saklanabilmesi için en uygun yerler, erzak dolapları ya da kiler türü alanlardır.

Yulafı Saklarken Öneriler

  • Yulafların saklanabilmesi için karton ya da plastik aklama kapları yerine cam kavanozların kullanılması halinde, yulafın hava ile teması büyük oranda kesilmiş olacak ve çok uzun süre bu kavanozda bozulmadan kalabilecektir. Kullanılacak kavanozların küçük boy olması daha etkili bir muhafaza sağlanması bakımından gereklidir.
  • Yulafın kendi içinde de nem oluşturabilme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle daha çok yassı kapların tercih edilmesi ya da çok uzun olmayan minik kavanozlarda saklanması gerekir. Ayrıca ilk satın alındığında nemli durumda ise yulaflar önce kurutulmalı ve daha sonra muhafaza edilecek olan kaplara konup saklanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git