Bilgi Yeriniz

Türk Kahvesi Böceklenir mi?

02.07.2018
9.252
Türk Kahvesi Böceklenir mi?

Türk kahvesi, gerekli koşullarda saklandığında aslında uzun bir zaman rahatlıkla tüketilebilmektedir. Herhangi bir böceklenme, bozulma gibi bir durum söz konusu olmaz. Fakat saklanma koşullarına dikkat edilmediğinde bu tarz durumlar ile karşılaşılabilmektedir.

Türk Kahvesinin Saklanma Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Sürekli tüketildiğinden dolayı kişiler çoğu zaman saklanma koşullarına dikkat etmemektedir. Maksimum 1 hafta içerisinde tüketilebilen bir paket kahvede, uzun süre tüketilmediğinde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Türk kahvesinin saklanma koşullarından kısaca bahsedecek olursak;

  • Aldığınız kahvenin son kullanma tarihi çok önemlidir. Son kullanma tarihine çok az bir vakit kalmışsa ve çok sık kahve tüketmiyorsanız, almanızı çok tercih etmeyiz. Böyle bir durumda kahvenin beklemesiyle birlikte kahvenin bozulma süreci daha da hızlanabilmektedir.
  • İkinci önemli nokta olarak ise kahvenin saklandığı kutu. Genel olarak Türk kahvesi gibi ürünler cam kavanozlarda saklanır. Evet bu sürekli tüketen biriyseniz kahveyi muhafaza etmek için ideal bir yöntem olacaktır. Fakat kahvenin teneke kutularda saklanması kullanım ömrünü daha da uzatmaktadır.
  • Kahvenizi cam kavanozla ya da teneke kutuyla bile saklıyor olsanız direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaması önemlidir. Her ne kadar kahve dayanıklı bir ürün olsa da uzun süre güneş ışığına maruz kalması kahvenin tadında değişmelere yok açabilmektedir.
  • Yine kahvenizi muhafaza ederken dikkat etmeniz bir diğer detay da kesinlikle ağzı açık bir şekilde kalmamalıdır. Kısa süreli beklemelerde herhangi bir probleme sebep olmayabilir belki, fakat uzun süre kahvenin ağzının açık kalması, yani sürekli bir hava alması durumu yine tadında bariz bir değişime sebep olacaktır.
  • Kahvenizi sakladığınız alanın nemli olmamasına özen göstermelisiniz. Genelde mutfaklarımızda sakladığımız Türk kahvelerini, mutfak dolabı içinde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Türk Kahvesinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

  • Türk kahvesi bahsettiğimiz gibi çabucak kendini bırakan bir ürün değildir. Saklanma koşullarının çok kötü olması ya da dikkat edilmemesi gerekir ki kahve tamamen bozulabilsin. Eğer kahvenizi uzun zamandır tüketmiyorsanız ve kavanozunun kapağını açtığınızda direkt bir rutubet kokusu ile karşılaştıysanız tüketmenizi önermeyiz. Böyle bir durumda kahveyi tüketmek, çok hassas bir bünyeye sahip değilseniz muhtemelen etkilemeyecektir sizi. Fakat Türk kahvesi tadını tam manasıyla alamayacağınızdan tüketmeniz çok da faydalı olmayacaktır.
  • Yine Türk kahvenizi sakladığınız kutunun kapağını açtığınızda küçük küçük siyah noktalar görüyorsanız, kahvenizi kesinlikle tüketmekten kaçınmalısınız. Böyle bir durumdaki kahveyi tüketmek, tadının bozulmuş olmasının yanında, sağlığınıza da zarar verebilmektedir. Fakat bu tarz bir görüntü ile karşılaşmanız oldukça zordur. Çok uzun bir süre kahveyi tüketmemeniz ve saklanma koşullarına dikkat etmemeniz neticesinde meydana gelebilecek bir durumdur.
  • Yine aynı koşullara bağlı olarak, saklanma koşullarına dikkat edilmediğinde kahvenin üzerinde beyaz pamuğumsu yapılar meydana çıkabilmektedir. Böyle bir durumda da kahveyi tüketmekten kaçınmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.