Kan Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Kan Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?
2 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.671 kez okundu.

Kan lekeleri her zaman çıkmayacak bir leke gibi gösterilmiştir. Fakat gerekli yöntemler kullanıldığında ve biraz uğraşıldığında kolayca temizlenebilmektedir.

Taze Kan Lekesini Koltuktan Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Karbonat Kullanmak

 • Kan lekesi çıkarmada yapılacak ilk adım soğuk su müdahalesidir. Öncelikle temiz bir bezi soğuk su ile ıslatıp, kan lekesinin üzerine tampon yapar gibi hafif hareketler ile bastırıp çekin. Bu uygulama kanın daha derine işlemesine ve yayılmasına engel olacaktır.
 • Tampon uygulamasından sonra, leke üzerine, lekeyi kapatacak kadar karbonat dökün. Bu karbonatı yaklaşık olarak 15 dakika beklettikten sonra yine temiz ve ıslak bir bez yardımıyla lekeyi aşmayacak şekilde hafif hareketler ile ovalayın.
 • Ovaladığınız lekenin üzerini, bulaşık sabunu dökmüş olduğunuz bir bez ile tekrar silin. Böylelikle karbonattan kalan tortuları da temizlemiş olacaksınız.

2-)Beyaz Sirke Kullanmak

 • Burada da yine ilk yapmanız gereken şey lekeye soğuk su ile ıslanmış bir bezle müdahale etmektedir. Kan lekesinin yayılmasını engellemek amacıyla tampon hareketleri ile lekenin sabit kalmasını sağlayın.
 • Bu uygulamadan sonra lekenin üzerine beyaz sirke dökün ve 15 dakika kadar bekleyin. Sirke doğal bir temizleyici özelliğe sahip olduğu için koltuğunuza dökerken çekinmenize gerek yoktur.
 • 15 dakikanın sonunda yine temiz bir bez yardımıyla lekeyi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

3-)Hidrojen Peroksit Kullanmak

 • Burada yine önce soğuk suyla ıslatılmış bez ile tampon yapmanız gerekmektedir.
 • Hidrojen peroksit i aşırıya kaçmadan birkaç damla olacak şekilde lekenin üzerine damlatın ve lekeye iyice işlemesi için 10 dakika kadar bekleyin.
 • Sonrasında temiz ve nemli bir bez yardımıyla lekeyi temizleyebilirsiniz.

Kurumuş Kan Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkarılmalıdır?

Kurumuş kan lekelerini çıkarmak biraz daha zaman alıcı bir işlemdir. Yine kurumuş kan lekesi temizlerken de sıcak su kullanmaktan kaçınmalıyız. Bu gibi lekelerde sıcak su lekenin iyice yerleşmesine sebep olmaktadır.

 • Öncelikle kurumuş olan bölgeyi direkt olarak diş macunu ile temizleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken diş macununu lekeli bölgeye sürüp iyice bir yedirin ve diş macununun kurumasını bekleyin. Daha sonrasında kuruyan diş macununu nemli bir bez ile silerek çıkarmanız gerekmektedir.
 • Diğer bir alternatif olarak ise yine bu bölgeye, bulaşık makinelerinizde bardaklarınızı ve tencerelerinizi parlatmak için kullandığınız sıvı deterjanı, çok aşırıya kaçmayacak şekilde lekenin üzerine döküp yine biraz beklemeniz gerekmektedir. İyice işlediğini düşündüğünüz deterjanı, temiz ve çok ıslak olmayan bir bez yardımıyla nazik hareketlerle silebilirsiniz. Böylece gözünüzde büyüyen kan lekelerinin aslında ne kadar basit yöntemlerle çıkabildiğini görmüş olacaksınız.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git