Bilgi Yeriniz

Kurumuş Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

09.05.2018
7.111
Kurumuş Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

Elma yerken yere düşmesi ya da elmanın suyunun kalması sonucunda, kıyafette ya da kumaşlar üzerinde lekeler oluşabilir. Bu lekeler ilk anda fark edilmediğinde kurur ve çıkması zor bir hale gelir. Ancak kullanılabilecek bazı yöntemlerle elma lekesinin çıkarılması mümkündür.

Kurumuş Elma Lekesi Nasıl Çıkar?

1-)Sirkeli Suyla Temizleyin

Kıyafetlere zarar vermen lekelerin çıkarılmasını sağlayan sirke, elma lekesinin giderilmesinde de kullanılabilmektedir. Bir miktar ılık suyun içine sirke eklenir ve lekeli bölge silinir. Elma lekesi bir kıyafette ise bu karışımda kıyafet bir süre bekletilmelidir. Kumaşın cinsine göre bekleme süresinde değişiklikler yapılması gerekebilir. Bekleme süresinden sonra kıyafet elde ya da makineden uygun şekilde yıkanmalıdır.

2-)Deterjan Kullanın

Kıyafet ya da koltuk döşemeleri üzerinde mevcut olan elma lekesinin çıkarılması için kimyasal temizlik ürünlerinden de yararlanılabilmektedir. İçerisinde ağartıcı bulunan deterjanlar, lekenin bölgeden kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Ancak çamaşır suyu gibi çok yüksek oranda ağartıcı içeren deterjanlar kıyafetin ya da koltuk kumaşının renginin açılmasına yol açabilir, bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Deterjan, lekeli bölgeye yoğun olarak uygulanmalıdır. Bunun için deterjan ılık suya eklenerek lekeli bölge bu su ile silinebilir.

Kumaş Türüne Göre Leke Çıkarma

Elma lekesinin hemen çıkması için leke ilk ortaya çıktığında müdahale edilmesi gerekir. Lekenin kuruması çıkmasını da zorlaştıracaktır.

  • Keten kumaşta oluşan elma lekesinin çıkarılması için kumaş bir leğene konur ve bol su eklenir. Daha sonra kıyafet kaynatılır. Lekenin çıkması için suyun içine bir miktar çamaşır suyu eklenebilir veya oksijenli su da kullanılabilir.
  • İpekli ve yünlü kumaşlarda ortaya çıkan elma lekesinin giderilebilmesi için kumaşın lekeli olan bölümü amonyaklı suda bekletilmeli ve daha sonra durulanarak yıkanmalıdır.
  • Sentetik kumaşlardan ve renklilerden elma lekesinin çıkarılması ise çok daha kolaydır. Sentetik kumaşlar yapısal olarak çok fazla leke tutmaz, bu da oluşan lekelerin bir an evvel çıkmasını sağlar. Sentetik kumaşın yalnızca sabunlu su ile yıkanması yeterli olacaktır. Elma lekesi halen çıkmamış ise sıcak su ve bir miktar limon suyu karıştırılarak kumaş bu suyun içinde bekletilir. Bekletilemeyecek koltuk kumaşı gibi bir kumaş türü ise bu karışımla bölgenin silinmesi gerekmektedir. Durulama işleminin de yapılması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Pamuklu kıyafetlerde oluşan elma ya da diğer meyvelerin lekesi, ilk anda yıkandığında ortadan kaybolur. Lekenin ilk oluştuğu anda müdahale şansı bulunmuyorsa ya da leke çok geç fark edilmiş ise pamuklu kumaşlara beyaz sirke de uygulanabilir. Beyaz sirke birçok alanda temizlik için kullanılmakta olup, meyve lekelerinin de giderilmesini sağlamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.